Tuvojas noslēgumam Daugavpils teātra dienas Rīgā. Šogad uz Rīgu tika vesta arī pavisam nesen tapusi izrāde veltīta Latgales kongresa simtgadei „Nogrimusī pils”, bet 22. maijā Rīgas Krievu teātrī viesošanos noslēgs ar Lope de Vegas komēdiju „Apķērīgā mīlniece”. Noslēgumam tuvojas arī teātra sezona, tādēļ Kultūras Rondo ar aktieriem un teātra māksliniecisko vadītāju Oļegu Šapošņikovu pārrunā aizvadītās sezonas spilgtākos jauniestudējumus un lomu dažādību.

“Esmu pateicīga Jurim Jonelim par “Purva bridējs (-i)” un Vešerieni, pateicīga Paulai Pļavniecei par Līgu “Jubileja '98”, Mārim Korsietim par Jenotmammu un Oļegam par lielo iespēju dzejoļos un lomā “Nogrimušajā pilī”,” bilst Daugavpils teātra aktrise Kristīne Veinšteina. Viņa atzīst, ka sezona bijusi daudzveidīga un interesanta un iestudētas dažādas izrādes.

Aktrise Kristīne Veinšteina izrādē „Nogrimusī pils” atveido ne tikai vienu no sieviešu lomām - Dzilnu, bet ir arī gandrīz visu izrādē skanošo dziesmu tekstu autore.

Kristīne Veinšteina jau minēja izrādi „Jubileja’98”, ko iestudējusi režisore Paula Pļavniece. Pirmizrāde notika 7. aprīlī, taču izrāde jau guvusi skatītāju un kritiķu atzinību Teātra kritiķe Silvija Radzobe raksta: “Režisore Paula Pļavniece kopā ar dramaturģi Justīni Kļavu un Daugavpils teātra krievu trupas aktieriem, piesaistot no latviešu trupas Kristīni Veinšteinu un neprofesionālo aktieri Džordžu Stīlu, iestudējusi gudru, aktuālu un mākslinieciski pārliecinošu izrādi.”

Izrādes personāži runā dažādās valodās – krievu, angļu, arī latviešu. Kristīnes Veinšteinas atveidotā Līga ir latviete, kas ieprecējusies krievu ģimenē un braukā līdzi savam vīram uz Poliju, iepirkt preces. Kristīne Veinšteina norāda, ka šajā izrādē teātris uzrunā ar 90. gadiem, ar laiku, kad atvērās dzelzs priekškars, stāstot par to, kas notiek ar tautu, ģimeni. Tēma uzrunā, jo tā ir visiem zināma.

Aktieris Ritvars Gailums pēc galvenās lomas nospēlēšanas iestudējumā „Nogrimusī pils” atzīst, ka skatītāju atsaucība ir liela. Viņš atveido saimnieka dēlu Bolvu. Vēl lomas Dž.Dž.Džilindžera iestudējumā „Iemīlējies muļķis muļķītē”, arī bērnu izrādē „Vilka Vilmāra nešpetnie Ziemassvētki” un citās izrādēs.

Ritvars Gailums norāda, ka vairums cilvēku gribētu nākt uz teātri izklaidēties un vēlētos redzēt komēdijas. Bet vajadzīgi arī tādi iestudējumi, kas iekustina “pelēkās vielas”, kas liek padomāt, kā cilvēki dzīvoja, par ko cīnījās. Vajadzīgi pilnīgi visi žanri.

Šogad no marta līdz maijam notiek Daugavpils teātra dienas Rīgā.

“Mums liekas, ka mēs vēl esam ļoti ieinteresēti pārsteigt Rīgas skatītāju, vai vismaz ieinteresēt, jo par mums nezina tik daudz, kā par citiem ārpusrīgas teātriem. Katru reizi parādīt kaut ko tādu, ka par mums atcerētos gadu un nāktu atkal,” pēc jaunākā iestudējuma „Nogrimusī pils” izrādīšanas Rīgas publikai atzīst iestudējuma režisors un teātra mākslinieciskais vadītājs Oļegs Šapošņikovs.

Šajā sezonā Daugavpils teātrī krievu un latviešu valodā tapuši 10 jauniestudējumi. Teātra mākslinieciskajam vadītājs uzskata, ka pašu ieceres sezonā īstenotas, bet svarīga ir arī skatītāju ieinteresētība. “Prieks, ka apmeklētāju skaits katru gadu aug, neskatoties uz to, ka statistika liecina, ka Latgales iedzīvotāju skaits rūk,” atzīst Oļegs Šapošņikovs.

Šajā sezonā trupai pievienojušies jauni aktieri un Oļegs Šapošņikovs cer, ka arī nākamajā teātrī ienāks jauni aktieri. Turklāt ne tikai aktieri, bet arī scenogrāfi, kostīmu mākslinieki un citi savus spēkus izmēģina tieši Daugavpils teātri. Kā īpaši veiksmīgu šīs sezonas eksperimentu Oļegs Šapošņikovs min režisora Jura Joneļa iestudēto „Purva bridējs (-i). turklāt speciāli šim iestudējumam pārveidojuši Kamerzāli.

“Prieks, ka jaunie skatītāji redz kaut ko absolūti negaidītu, dziļu, asprātīgu, saprotamu un aktuālu,” par izrādi bilst Oļegs Šapošņikovs. Viņš arī atklāj, ka ar aizrautību jaunie skatītāji grib runāt ar aktieriem pēc izrādēs, taisīt selfijus. To nevar ieprogrammēt un atzīst, ka ir pārsteigts un lepns par to.

Daugavpils teātrī ik sezonu top 9 - 10 jauniestudējumi, tā tas bijis arī šajā sezonā. Sezonā vienai izrādei jātop latgaliešu valodā – un arī tas šajā sezonā īstenots, iestudējot Franča Trasuna lugu „Nogrimusī pils”. Teātra mākslinieciskais vadītājs atzīst, ka vēlētos biežāk doties viesizrādēs gan uz Rīgu, gan citām pilsētām Latvijā. “Jūtam, ka esam iekarojuši savu skatītāju,” atzīst Oļegs Šapošņikovs.

Gadskārtējās teātra dienas Rīgā Daugavpils teātris noslēgs jaunnedēļ 22.maijā Rīgas krievu teātrī rādot Lope de Vegas komēdiju „Apķērīgā mīlniece”. Tas ir pirms diviem gadiem tapis iestudējums krievu valodā.