Raiņa lugas "Zelta zirgs” jauna interpretācija Leļļu teātrī. Versija par lugu, kura jau piedzīvojusi vairākus revolucionārus iestudējumus. Šoreiz to dara režisors, dejotājs un aktieris Duda Paiva, kurš arī ir leļļu meistars lelles, aktieriem dodot interesantus un ļoti grūtus uzdevumus. Pārsteigums ir vārds, kas raksturo šo iestudējumu kopumā. Raidījumā Kultūras Rondo par iestudējumu un sadarbību ar Dudu Paivu stāsta kostīmu māksliniece Vita Radziņa un aktieri Baiba Vanaga un Druvis Anisāns.

Dudas Paivas izrāde veidota kā šaha spēle, kas režisoram šķiet trāpīga metafora, lai atklātu Raiņa lugā sastopamos pretmetus.

“Ir cilvēki, kuri ir sajūsmā, ir cilvēki, kuriem nepatīk nekas, ir tādi, kam patīk pirmā daļa un kam patīk otrā daļa,” tā par izrādes vērtējumiem atklāj aktrise Baiba Vanaga. Taču viņa bilst, ka viedokļi šoreiz neietekmē, jo “pirmo reizi tik unikāla pieredze, jo režisors iedeva daudzas lietas, ko izmantot turpmākā darbā”.

“Plašāks pasaules lidojums ir svarīgākā pieredze no šī iestudējuma,” atzīst Vita Radziņa.

Druvis Anisāns stāsta, ka jau pašā sākumā režisors teicis, ka jāaizmirst iemācītais “Zelta zirgs” un jāsaprot to globāli.

Jārēķinās, ka izrāde domāta skatītājiem no 16 gadu vecuma. Tā kā šī ir izrāde pieaugušajiem, arī aktieriem darbs ir atšķirīgs no ikdienas darba.

Aktieri režisoram pēc pirmizrādes vēlējušies dāvināt zelta šķēres , jo bieži Duda Paiva mēģinājumos tās izmantojis, “pielabojot lelles”. 

Dejotājs, aktieris un režisors Duda Paiva ir dzimis Brazīlijā, bet pēdējos 20 gadus dzīvo un veido iestudējumus Nīderlandē, vienlaikus strādājot projektos daudzās pasaules valstīs. Ar savu jaunatklāto leļļu un dejas mākslu sintēzi viņš ir radījis unikālu skatuves valodu, kļūstot par vienu no oriģinālākajiem leļļu teātra režisoriem 21. gadsimtā. Dudas Paivas izrāžu uzmanības centrā ir spēja vienam prātam kontrolēt un manipulēt vairāku objektu dzīvi, mijiedarboties starp tiem. Attīstījis šo tehniku virtuozā līmenī pats, nu jau vairākus gadus režisors pieņem izaicinājumu strādāt citu valstu teātros, kopā ar to aktieriem pētot nacionālos kodus un meklējot tiem atbilstošu vizuālo izpausmi.

No 2017. gada septembra beigām līdz 24. novembrim Duda Paiva Latvijas Leļļu teātrī strādāja pie Raiņa lugas “Zelta zirgs” interpretācijas, ko režisora vīzijai atbilstoši dramatizēs Matīss Gricmanis. Sapulcinājis īpašu radošo komandu – scenogrāfu Andri Eglīti, kostīmu mākslinieci Vitu Radziņu, komponistu Rihardu Zaļupi un gaismu mākslinieci Jūliju Bondarenko – Duda Paiva pētījis un analizējis lugas kodu.