Pagājušās nedēļas nogalē Rēzeknē noslēdzās starptautiskais teātra festivāls „Soli pa solim”, kurā profesionāļi, amatieri un teātra cienītāji satikās jau desmito reizi. Teātra festivālu Rēzeknē ik pēc diviem gadiem rīko Rēzeknes tautas teātris, aicinot skatītājus izbaudīt gan pašmāju, gan ārvalstu labākās teātru izrādes. Uzrunātie skatītāji atzina, ka atvestās izrādes bija ne vien emocionālas un savdabīgas, bet arī pārsteidza.

Plašāku ierakstu no teātra festivāla sagatavojusi Laura Sondore-Strode.

Rēzeknē aizvadītās nedēļas nogalē notiekošajā  starptautiskajā teātra festivālā  „Soli pa solim” teātra grupa „La Otra” no Kolumbijas atvedusi neparastu leļļu teātra izrādi. Kolumbieši ir tālākie viesi festivāla pastāvēšanas vēsturē.

“Mums bija interesanti doties uz otru pasaules malu, šobrīd mēs izbaudām valsti un  atmosfēru,” stāsta  aktrise Laura Agvila no Kolumbijas.

Viņa un vēl seši kolēģi ceļā pavadīja 25 stundas, lai uz Rēzeknes kultūras nama skatuves parādītu ne tikai aktiermeistarību, bet arī kultūras īpatnības.

„La Otra” ir starpdisciplināra skatuves mākslas grupa, kas koncentrējas radošo ainavu, audiovizuālo un pedagoģisko pētījumu saskarsmē uz skatuves.

“Stāsts ir par to, ka mēs visi kādā brīdī mirsim un kādas ir mūsu atmiņas, ko mēs atceramies.  un kā mēs sakām ardievas cilvēkiem, kuri mūs atstāj. Kā mēs paši laikam ejot maināmies – mūsu ķermenis, mūsu domas. Mēs gribējām, lai cilvēki saprot, kas visiem vecumiem ir svarīgi. Varbūt skatītāji saprata visu, bet pats svarīgākais, lai viņi atcerētos savus vecvecākus vai vecākus,” turpina aktrise Laura

Milzīga, teju divus metrus liela lelle veca vīra izskatā uz Rēzeknes kultūras nama skatuves, dzīvās mūzikas pavadījumā skatītājiem parādīja aizejošo laiku un skumjas pēc pagājušā.

„Dīvainā kārtā tas atstāj pozitīvas emocijas. Parasti man patīk vairāk klasiskais teātris. Leļļu teātrī es jau diez gan sen neesmu bijusi,” stāsta teātra skatītāja.

„Izcila, ārkārtīgi emocionāla un ārkārtīgi iespaidīga. Patiesībā es pirmo reizi kaut ko tādu redzu – ar lellēm, ar dvēselēm. Emocionāli iespaidīga izrāde,” šādas pārdomas kādai citai izrādes apmeklētājai.

Starptautiskajā teātra festivālā  „Soli pa solim” uzstājās 12 teātra grupas no Kolumbijas, Itālijas, Spānijas, Krievijas, Lietuvas un pašmāju mākslinieki, kas pēc festivāla organizatores, Rēzeknes tautas teātra režisore Māra Zaļaiskalns vārdiem, ir labākie no labākajiem, „Ir atbraukuši īpašākie no īpašākajiem, tās ir ļoti daudzveidīgas grupas, ļoti interesantas programmas, piemēram, ir Antona Čehova izrāde, ir Garsijas Larkas luga, ir Gogolis, ir latviešu dainas. Programma ir tik plaša un daudzveidīga, ka cilvēks var izvēlēties uz ko iet. Valoda ir saprotama visiem cilvēkiem, tā ir kustība, intonācija, melodika, ķermeņa valoda, darbība.”

Starptautiskā teātra festivālā „Soli pa solim” skatītājiem trīs dienu garumā bija iespēja redzēt dažādu žanru teātra iestudējumus, kas bija atšķirīgi gan satura, gan veidola ziņa, piemēram, fiziskais teātris „D.O.M” no Krievijas kustību ķermeņa valodā, izmantoja pantomīmas, akrobātikas un cirka elementus.

Katru festivāla dienu pēc izrādēm notika nakts diskusijas, kas ir šī festivāla nemainīga tradīcija. Trīs profesionāli eksperti, katru festivāla vakaru izteica savu viedokli par redzētajām izrādēm.

“Visvairāk mani uzrunāja tas, ka cilvēks, kurš nav lasījis šo lugu, arī saprata lietu, kas notiek uz skatuves un ļoti tuvu pietuvojās Spānijas melnajam spēkam, aizturētajai seksualitātei, kas nāk ārā,” atzīst teātra zinātniece Ingrīda Vilkārse, vērtējot Garsija Larka lugas „Bernardas Albas māja” iestudējumu.

Ingrīda Vilkārse īpaši uzteic patiesumu un nesamākslotību, kas nāk no amatierteātriem.

Teātra festivāls „Soli pa solim” Rēzeknē notiek ik pēc diviem gadiem, un  šī festivālam ir desmitā jubilejas reize, un festivāla organizatore Māra Zaļaiskalns atzīst, ka festivāls turpinās pieturēties pie klasiskām vērtībām.

„Ko mēs gribam panākt šajā festivālā „Soli pa solim”? Mēs gribam aptvert neaptveramo, to, ka mēs gribam pēc iespējas vairāk Rēzekni un tās viesus iepazīstināt ar teātra daudzveidību un tāpēc soli pa solim mēs aicinām dažādas grupas neatkarīgi no tā vai tie ir amatierteātri vai profesionālie teātri,

vai tie ir studijteātri vai tie ir projektu teātri . Mēs gribam lai viņi būtu un iepazīstinātu mūs ne tikai ar izrādi, bet arī ar savu kultūru  un arī ar savu iekšējo pārliecību būt teātrī," skaidro Māra Zaļaiskalns.

Nākamais starptautiskais festivāls "Soli pa solim" gaidām jau pēc diviem gadiem.