Sagaidot Latvijas Republikas proklamēšanas 99. gadadienu, Daugavpils Marka Rotko mākslas centrs aicina uz jaunās izstāžu sezonas „Ziemeļnieciskais šarms” atklāšanu. Jaunā sezona apmeklētājus pārsteigs ar vairākiem jauniem mākslas projektiem, un ļaus iepazīt jaunākās iespējas mākslas zinātnē un tehnoloģijās.

“Šī būs jau 24. izstāžu sezona Rotko centrā, kopš centra atklāšanas. Tradicionāli tā tiek atklāta novembrī, īsi pirms Latvijas valsts svētkiem. Tā savā ziņā ir veltījums, atskaite par mākslā padarīto Latvijā,” Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka, pats aktīvi līdzdarbojās jaunās izstāžu sezonas sagatavošanā. Viņš norāda, ka plānojot izstāžu sezonu programmu ilgākam laikam, vēl nekad nav bijis jāizsludina kāds speciāls uzaicinājums māksliniekiem, jo tie paši ir ieinteresēti un regulāri izrāda vēlmi izstādīt savus darbus līdzās Marka Rotko orģināldarbiem.

“Šoreiz mēs realizējam trīs latviešu mākslinieku projektus. Viens no tiem ir izstāde kontrasti, kurā tika uzaicināti divi izcili vienaudži – mākslinieki Pēteris Sidars un Egils Rozenbergs. Pēc izglītības viņi ir tekstilmākslinieki, bet, protams, mūsdienās māksla apvij sev apkārt šī jēdziena izpratnes formas. Pēteris Sidars atšķiras ar to, ka savu tekstilmākslu pārnes un brīžiem tā ir glezniecība, brīžiem tā ir instalācija, brīžiem tā ir arī performance. Egils Rozenbergs ir vairāk uzticīgs tekstilam kā materiālam,” turpina Māris Čačka.

Pēteris Sidars tekstilu un šķiedru savos darbos pārvērš līdz par nepazīšanai.

“Man patīk strādāt ar dažādiem materiāliem, jo Liepājā mācījos keramikas nodaļā, tad pārgāju uz interjera dizaina nodaļu un akadēmijā – tekstila nodaļu. Tā tekstila nodaļa faktiski bija tā, kas palīdzēja ar brīvību tieši tajā laikā, kad varēja pielietot dažādus materiālus,” vedot aplūkot darbu ar nosaukumu “Psiholēliskais triolets”, stāsta mākslinieks Pēteris Sidars. Šī nav pirmā reize, kad mākslinieka darbi izstādīti Daugavpils Marka Rotko māsklas centrā. Te viņš piedalījās pirmajā tekstila un šķiedras mākslas simpozijā.

“Tā arī sākās tā sadraudzība ar Daugavpili. Diez gan daudz es arī mācījos un pētīju Marka Rotko darbus. Tie ir ļoti tekstilnieciski. Tad, kad es braukāju pa pasauli, tad es esmu redzējis ļoti lielus viņa darbus, kas izpildīti tekstiltehnikā,” bilst Pēteris Sidars

Pētera Sidara darbi nelīdzinās tradicionālajam tekstilam. Egils Rozenbergs savos darbos izmanto audeklus un šķiedras. Tāpēc viņa veidotie gobelēni līdzās Pētera Sidara “Psihodēliskajam trioletam”, kas izgatavots no sakausētiem plastmasas priekšmetiem, rada neparastu kontrastu. Lūkojoties no neliela attāluma šī apjomīgā kompozīcija atgādina gardu krāsu miksli, tomēr ieskatoties vērīgāk, var saskatīt, gan daļēji izkausētas bērnu rotaļlietas, pārtikas iepakojumu fragmentus un mušu pletnes.

“Te var redzēt, ka darbs ir no vairākiem fragmentiem. Viņus var arī atsevišķi noformēt, bet es jau taisot priekš Rotko centra, nolēmu, ka man būs viens tāds liels. Tāpēc es to sakausēju pa daļām, lai var salikt kopā pēc tam,” atklāj Pēteris Sidars.

Starp krāsainajiem trioletiem, jaunajā izstāžu sezonā apmeklētāju apskatei tiek piedāvātas arī Pētera Sidara gleznas, kas radītas izmantojot dekoratīvo špakteļmasu, akrila un eļļas krāsas. Uzmanību piesaista teju 10 metrus garš, laminēts mākslas darbs, uz kura attēlotas līnijas zilos, violetos un citos tumšos toņos. No visa redzētā, šīs līnijas liek izjust ziemeļu klimatu un jūras viļņus. Izrādās, ka šī mākslas darba tapšanā māksliniekam palīdzējusi viņa sieva.

“Paldies arī Aigai – manai sievai. Tur tikai divatā. Viņa spiež krāsu no tūbiņām, eļļas krāsu. Un tas process ir ļoti veikls, galvenais ir izdomāt,” tā mākslinieks.

Aiga Sidare savam vīram ir lielākais atbalsts gan mākslā, gan ikdienā. Arī šoreiz viņa ieradusies Daugavpilī, lai baudītu atvaļinājumu un palīdzētu iekārtot izstādei atvestos darbus.

“Ikdienā es strādāju ar skaitļiem, ar cipariem. Tur jāiedziļinās, jābūt ļoti perfektai, skrupulozai, šeit es atkal varu atkal būt brīva. Pārsvarā viņam tās domas un idejas nāk naktī Tad viņš citā reizē pieceļas un saka – Aiga, man ir tāda ideja, un tad viņš aiziet otrā istabā – sava darbistabā un sāk to ideju realizēt nakts vidū,” atklāj Aiga Sidare.

Paralēli šai izstādei Daugavpils Marka Rotko māklas centrā apskatāmi arī citu mākslinieku darbi, kas ir ne mazāk krāšņi un pievilcīgi.

“Līdzās lielajai izstādei it vēl divi Latvijas keramiķu projekti. Silvijas Šmitkenas personālizstāde “Vēl arvien”, kurā tiek izstādīti labākie no labākajiem darbiem, ko māksliniece radījusi pagājušā gadsimta otrajā pusē. Blakus viņai ir otrs keramikas projekts, mūsu Daugavpils mākslinieces Unas Guras personālizstāde “Pupmunella”. Savā ziņā abi šie keramikas projekti sasaucas kopā, jo keramiķi ir tie mākslinieki, kas viens no otra mācās, viens no otra ietekmējas,” par izstādēm stāsta Māris Čačka.

Līdzās Latvijas autoru darbiem Marka Rotko centrā aplūkojama arī četru dāņu mākslinieku izstāde „Transfiguration”, kura iezīmē ne tikai Dānijā aktuālo, bet pirmo reizi Daugavpilī skatāmi trīsdimensiju skulpturāli objekti.

„Tā nav fotogrāfija un tā nav glezna,” par saviem darbiem saka Dāņu mākslinieks Ole Terlēze. Viņš atklāj, ka jaunajā izstāžu sezonā Marka Rotko centrā būs apskatāmi datorā veidoti trīsdimensionāli darbi, kas izdrukāti kā reāli attēli, tomēr ielūkojoties tuvāk tie rada citas realitātes izjūtas, jo tā jau ir citādāka attēlu konstrukcija. Ole Terlēze norāda, ka viņa darbi skatītāju sajūtas atstās starp reālo un teorētisko visumu.

Savukārt Henriks Godsks radījis četrus figurālus portretus, katrs no tiem lūkojas savā virzienā. Atrodoties telpas vidū, ne ar vienu no objektiem neveidojas acu kontakts. Galvenā mākslinieka doma ir parādīt, ka mēs dzīvojam laikā, kad cilvēki ir saistīti caur sociālajiem tīkliem, bet nav zināms, cik liela saikne starp viņiem pastāv realitātē.

“Skandināvu šo te ziemeļniecisko šarmu papildina māksliniece Beāte Gersvolde, kas projektā “Ainava un Spēks #3” parāda jaunāko veikumu akvareļglezniecībā. Un vēl viens ziemeļniecisko šarmu paspilgtinošs izstādes projekts, kas sasaucas arī ar valsts svētku svinēšanu, ir mūsu kaimiņu valsts mākslinieka lietuvieša – gleznotāja Ričardas Garbačauskas projekts “Manas teritorijas”, kas iezīmē viņa lauku, vietu un domu telpu kurā izpausties,” Daugavpils Marka Rotko mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka

Daugavpils Marka Rotko centrā 24. izstāžu sezona, kas veltīta ziemeļnieciskajam šarmam, apmeklētājiem pieejama no šodienas – 16. novembra līdz nākošā gada 14. februārim.