Ar sešām izstādēm atklāta Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā jaunā rudens izstāžu sezona. Tajā vērojami 20 dažādu paaudžu mākslinieku darbi. Izstādēs redzams grafikas vecmeistara Gunāra Kroļļa radošais veikums, neparasts ir beļģu fotogrāfa iemūžinātais pasaules redzējums. Daudzveidīga un dažāda ir starptautiskā simpozija “Marks Rotko” dalībnieku kopīgi veidotā izstāde. 

Laiks un dažādība laikā – šāda ideja vieno jauno rudens izstāžu sezonu Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā. Rudens sezonā mākslas cienītājiem tiek piedāvātas sešas jaunas izstādes. Ir glezniecības, grafikas, fotogrāfijas un akvareļu kompozīcijas gan pašmāju, gan ārvalstu mākslinieku sniegumā. Marka Rotko mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka ir gandarīts par mākslas un mākslinieku daudzveidību un dažādo pasaules skatījumu.

“Šajā rudens sezonā mēs gribējām likt akcentu un stāstīt par laiku, laika dažādajām izpausmēm dažādu mākslinieku skatījumā, par pagātnes formātu un šo te vēsturisko momentu, ko daži autori savos izstāžu projektos ieliek,” stāsta Marka Rotko mākslas centra vadītāja vietnieks Māris Čačka. 

Rudens izstāžu sezonā īpaša ir Gunāra Kroļļa personālizstāde “Vienotais laika tarifs”. Mākslinieks secinājis, ka mēs visi esam vienoti un atkarīgi no laika. Grafikas vecmeistars šogad nosvinēja 85. gadadienu. Kā mākslinieks stāsta, pats pamats viņa radošajā darbībā ir melnbaltie grafikas darbi, tomēr atelpas brīžos ir bijusi iespēja strādāt arī akvarelī, veidojot grāmatu ilustrācijas un ļaujot sev pilnībā izvērsties krāsu paletē. Šobrīd arvien vairāk arī melnbaltajos darbos, māksliniekam gribas redzēt krāsas. Izstādē redzami Gunāra Kroļļa jaunākie darbi. Planētu parāde. Krāsaina un pozitīva.

“Man kaut kur ļoti tuvas jau no bērnības ir zvaigžņotās naktis, mēnesnīcas, un tās vienmēr ir vilinājušas, kaut ko izjust un kādreiz pietuvoties nezināmam noslēpumam, un tādā veidā man no bērnības atmiņām radās vēlme parādīt planētas. Dažādas caur krāsu, caur melnbalto krāsu attiecību. Savas planētas es radīju labestīgas, un šeit es varētu teikt, tā ir arī mana pasaule, tā ir mana iekšējā garīgā pasaule,” stāsta Gunārs Krollis.

Gunārs Krollis savos darbos iedziļinās detaļās, runā simbolos un uzdot jautājums pats sev un mākslas darbu vērotājiem, un vērtētājiem.

Jaunajā rudens izstāžu sezonā apskatāmi arī 13. Starptautiskā glezniecības simpozija “Marks Rotko 2017” tapušie darbi. Simpozijs ilga teju divas nedēļas. Žūrija no 98 pieteikumiem simpozijam izvēlējās desmit māksliniekus, no desmit dažādām valstīm – Vācijas, Jaunzēlandes, Gruzijas, Kanādas, Norvēģijas un vēl citām. Mākslinieks Antonijs Vite (Anthony White) no Francijas, simpozijā vēlējās piedalīties, lai iedziļinātos Marka Rotko darbos un krāsās.

“Domāt par Rotko, par viņa attiecībām ar krāsām. Viņš teicis, ja domā par krāsu attiecībām, tad tu pazaudē jēgu. Ir lielāka jēga mākslā par to, ko krāsas var pateikt, un tas ir tas, kāpēc viņš ir bijis tiks veiksmīgs un slavens. Viņš runāja par citiem sociāliem kontekstiem,” stāsta mākslinieks Antonijs Vite .

Latviju simpozijā pārstāvēja māksliniece Madara Neikena. Izstādē Madaras Neikenas darbos redzama mākslinieces iemīļotā tēma - jūra. Gaiša, skaidra un saulaina. 

Jauno Rudens sezonu paspilgtina arī divu Daugavpils mākslinieču veikums. Baibas Priedītes “Akvareļu sienas”. Viņas darbi ir viegli un plūstoši. Baiba Priedīte lielu uzmanību pievērš detaļām, kas ir veidotas gan apzināti, gan nejauši. Un Ināras Petrusevičas izstāde “Spalva platmalei” ar krāsainām sadzīviskām ainām, humora un viegluma noskaņu. Izstādē izkārtotos darbus papildina mākslinieces zīmējumi arī uz mākslas centra sienām.

Savukārt plūstoša, krāsaina un mierīga ir beļģu fotogrāfa Īva Ullena izstāde. Fotogrāfs ir attīstījis savu īpašu fotografēšanas tehniku, kustinot kameras objektīvu kā otu, fotogrāfijās fiksētais kadrs ir izplūdis krāsās un tiek iemūžināts vēl neredzētā veidolā. Fotogrāfs daudz ceļo un rada fotogrāfijas mākslas darbus. Īvu Ullenu iedvesmo gaisma un krāsas.

“Gaisma dod patiesi dzīvas krāsas, un emocijas spēj uzrunāt cilvēkus, un tas man patīk savā darbā, uzrunāt radoši cilvēkus un padarīt viņus laimīgus,” atzīs fotogrāfs Īvs Ullens.

Vēl šajā sezonā apskatāms Polijas mākslinieku kopīgais projekts “Mākslas bezgalība – Polijas skatījumā”. Krāsainā, daudzveidīgā, mākslinieciski bagātā rudens izstāžu sezona Marka Rotko mākslas centrā būs skatāma līdz 5.novembrim.