Zenta Mauriņa: Minēšu līdzekli, kas vienādi glābj no grūtsirdības kā ikdienišķo, tā arī izcilo cilvēku. Un tas ir darbs, un sevišķi tas darbs, kas saistīts ar apziņu, ka mūsu roku veiklība, mūsu gara izveicība kādam dzīvam cilvēkam ir nepieciešama. Varbūt vispār cilvēks nedrīkstētu izmist, kamēr zina, kaut kur ir kāds, kas viņu gaida, kam viņa klātiene vajadzīga, un varbūt arī gaidītājs ir cietējs, varbūt vēl lielāks cietējs nekā tas, ko dzīves nasta novedusi grūtsirdības purvā. Un tad – radītājs darbs, kas dzīvo ilgāk nekā pats radītājs un ilgāk nekā tauta, kurai viņš pieder. (..)

Bet ne tikai produktīvs darbs ir sāpju remdinātājs, katra nodarbība, sīkā, mazā, pazemīgā, ceļ valni pret grūtsirdības plūdiem.

"Zenta Mauriņa mūža garumā tiešām nemitīgi strādāja un strādāja ar pūlēm, jo viņai bija grūti rakstīt. Tas viņai prasīja lielu fizisku piepūli, bieži arī sāpes, fiziskas sāpes.

Šis rindkopa dod tādu kā mājieni, ka viņas bērnībā un jaunībā kroplis tika uzskatīts kā nepilnvērtīgs cilvēks. Vēl šodien sabiedrībai ar to ir jācīnās.

Kad stājos amatā kā prezidente un apciemoju Vizmu Belševicu, kas ilgu laiku nebija rādījusies sabiedrībā, es piedāvāju viņu nogādāt uz prezidenta ložu, piemēram, operā noskatīties kādu baletu vai operu. Viņai teica nē, jo viņai ir kauns rādīties cilvēkos, jo ir ratiņkrēslā. Cilvēki uz viņu skatīsies ar nožēlu un viņa to nevarētu panest.

Man šķiet, ka Zenta Maurina savā izpratnē cīnījās pret sabiedrības aizspriedumu, ka cilvēks ar fiziskām grūtībām ir arī vispār kā cilvēks nederīgs sabiedrībai. Viņa ļoti uzsvēra, ka ir dažāda veida darbi un vērtības, ko katrs var pierādīt.

Kad viņai bija 80. dzimšanas diena, viņas darbi bija tulkoti vairāk valodās, nekā citu latviešu rakstnieku darbi. Darbs bija viņai veids, kā apliecināt sevi kā cilvēku un arī cīnīties pret grūtsirdību," vērtē Vaira Vīķe-Freiberga.

Šomēnes savu 80. dzimšanas dienu svin Vaira Vīķe-Freiberga, un 120. gadskārtā pieminēsim rakstnieci, filozofi un esejisti Zentu Mauriņu. Atzīmējot šīs jubilejas, Adventa laikā līdz pat Ziemassvētkiem, ļausim abām decembra jubilārēm satikties ēterā mūsu ik dienas rubrikā, kurā Vaira Vīķe-Freiberga pārlasīs Zentas Mauriņas esejas.