Jau pavisam tuvu esam „Spēlmaņu naktij”. Rīt kļūs zināmi balvu ieguvēji pavisam 18. kategorijās. Uz galveno balvu „Gada izrāde” pretendē gan Lielās, gan Mazās formas izrādes, arī Gada izrāde bērniem vai pusaudžiem un Gada sasniegums laikmetīgajā dejā. Kultūras Rondo atgādina par mazās formas izrādēm, kuras pārsteidz ar kvalitāti un emocionalitāti.

Žūrijas komisija, izvērtējot aizvadīto teātra sezonu, kā labākās Mazās formas izrādes nosaukusi sešas: pa divām no Daugavpils un Nacionālā teātra, viens Valmieras drāmas teātra iestudējums un viens – “Dirty Deal Teatro”. Aplūkojam izrādes secībā, kādā tās nosauktas.

Matīss Gricmanis „Būt nacionālistam” “Dirty Deal Teatro”, režisors Valters Sīlis. Izrādes centrā paša dramaturga Matīsa Gricmaņa pieredze, viņš kopā ar aktieriem Āri Matesoviču, Anci Strazdu un Jāni Kroni izstāsta savu personisku stāstu. Izrāde uzrunā ar atklātības pakāpi. Un arī izrādes dramaturgs nominēts balvai Gada sasniegums oriģināldramaturģijā.

Nākamā izrāde - Justīne Kļava „Jubileja ‘98” Daugavpils teātris, režisore Paula Pļavniece. Izrāde krievu valodā, taču skan arī angļu un latviešu valoda. Darbība notiek 90.gadu Latvijā, kas iezīmējies kā pārmaiņām, notikumiem un pirmajiem kapitālisma labumiem pārpildīts laiks. Šai izrādei pavisam sešas „Spēlmaņu nakts” nominācijas. Nav noslēpums, ka iedvesmas avots Paulai Pļavniecei dāņu režisora Tomasa Vinterberga kinofilma „Svinības”.

Kā spilgta mazās formas izrāde noteikti ir Antona Čehova „Kaija” Latvijas Nacionālajā teātrī. Režisors Elmārs Seņkovs. Izrāde tiek spēlēta Jaunajā zālē un tās darbība rit finiera kastē, tai sākoties darbmācības skolotāja Medvedenko vadībā skatuves strādnieki ar skaļu blīkšķi nogāž vienu plakni.

„Trepļeva vai Seņkova nežēlīgais cirks” - tā teātra kritiķe Maija Uzula – Petrosvka. Šim iestudējumam „Spēlmaņu nakts” četras nominācijas.

Kā nākamā kategorijā „Gada mazās formas izrāde” - Valmieras drāmas teātra Apaļajā zālē iestudētā Rūdolfa Blaumaņa luga „Pazudušais dēls”, režisors Reinis Suhanovs. Žūrija bijusi īpaši dāsna, jo tā nominēta Latvijas teātru gada balvai deviņās kategorijās - gada režisors, gada aktieris, gada scenogrāfs, gaismu mākslinieks u.c.

Teātra kritiķe Edīte Tišheizere izrādes noskaņu raksturo, ka „Pazudušā dēla pasaule izaug no telpas, no tumsas un gaismas saspēles. Galvenais, ka visi ir tepat.. Drāmas loks savilcies ap visiem un ne mirkli netiek pārrauts”.

Vēl viens Rūdolfa Blaumaņa darba iestudējums tapis Daugavpils teātrī - „Purva bridējs(i)”. Režisors Juris Jonelis. Izrāde tiek rādīta speciāli šim iestudējumam izveidotā telpā ar baltām grīdām. Galveno lomu Kristīnes un Edgara atveidotāji ir jaunie aktieri Zanda Mankopa un Alberts Vecmanis.

Šajā nominācijā arī Gunāra Priedes luga „Zilā”, Latvijas Nacionālā teātra Jaunā zāle, režisors Toms Treinis. Šis ir arī jaunā režisora diplomdarbs. Arī šai izrādei „Spēlmaņu naktī” iespēja saņemt vairākas balvas, jo tā nominēta piecās kategorijās.

Šogad visas sešas nominētās Mazās formas izrādes šķiet līdzvērtīgas, tāpēc jo interesantāk, kura no tām iegūs balvu.