Latvijas Kultūras akadēmijas Dramatiskā teātra aktiera mākslas 4. kursa studenti sagatavojuši otro diplomdarba izrādi „Trakās asinis”. Iestudējuma režisors ir Mārtiņš Eihe, kuram šī ir otrā sadarbība ar studentiem. Pirms dažiem gadiem Klaipēdas (Liepājas aktieru) kursam iestudēta diplomdarba izrāde „Kauja pie...”

Desmit 4. kursa studenti ar aizrautību strādā pie jaunākā diplomdarba un gandarīti par iespēju izmēģināt dažādas skatuves, šoreiz – Dailes teātra Mazo zāli. Diplomdarba izrādes „Trakās asinis” pirmizrāde bija 30. novembrī. Aktieru kursa vadītāja Māra Ķimele vēlējusies, lai viņas bijušais audzēknis vācu autoru Erpulata un Hiljes lugu „Trakās asinis” iestudē ar viņas tagadējiem studentiem. Lugas pamatā ir franču kinorežisora Žana Pola Lilienfelda kinoscenārijs filmai „Svārku diena”.

"Izrādē ir vairākas tēmas – viena no tām integrācija, dažādu cilvēku integrācija savādākā sabiedrībā, otra – cilvēku brīvība, kā izpausties un ko ar to darām, trešā tēma par mākslu - vai tā var kaut mainīt cilvēkos un vai cilvēks var kaut ko mainīt mākslā," uzskata Eihe.

Studentu iestudējumā Mārtiņš Eihe kopā ar radošo komandu tiecas panākt vispārinājumu un attiecināt lugas problemātiku uz pašiem topošajiem aktieriem. Izrādē skan studentu pašu sacerētas dziesmas ar Ojāra Vācieša vārdiem.

Šajā kursā kopā mācās 18 topošie aktieri un pieci režisori. Viens diplomdarbs „Sapnis vasaras naktī” Elmāra Seņkova režijā jau parādīts Nacionālā teātra Lielajā zālē. Tagad tapis otrs, bet būs vēl citas izrādes, jo pēc četru gadu mācībām “katram ir jāparādās sakarīgā lomā”. Izrādē “Trakās asinis” lielākā loma ir Elīnai Avotiņai Viņa atveido skolotāju.

“Tā ir mana pirmā lielā loma šo četru gadu laikā,” atklāj Avotiņa. “Tie ir mani kursa biedri, ļoti grūti bija pārkāpt pāri tam, ka es viņus mācīšu, ka es būšu galvenā un līderis. Man ļoti palīdzēja režisors Mārtiņš Eihe ar informāciju, kā kā kļūt par līderi, kāda ir tā tehnika. Arī kursabiedri no režisoru kursa.”

Jaunie aktieri atzīst, ka viņi visi ir brīvie aktieri, tāpēc arī diplomdarba izrādēm jābūt labām, jo šīs izrādes nāk skatīties teātru režisori. Pašu pieredzei lieti noder iespēja izmēģināt spēlēt uz dažādām skatuvēm dažādos teātros, jo tas atšķiras no “savām mājām” Zirgu pastā. Protams, topošie aktieri būtu priecīgi strādāt kopā vienā teātrī, ja ne visi 18, tad vismaz daži. Tā uzreiz ir komandiņa.

Azarts ir tas, kas raksturo aktierus-studentus, atzīst režisors Mārtiņš Eihe. “Tas ir visu studentu izrāžu trumpis – viņi netaupa spēkus. Pēdējā mēģinājumā teicu, ka ir vietas, kurās var atpūsties, lai pietiktu spēkā līdz beigām. Jāatrod iespēja, kur atpūsties, lai pietiktu spēka līdz beigām,” komentē Eihe.

Raksturojot topošos aktierus, Eihe atzīst, ka “no tiem desmit, kas ir šeit, tehniski var visi, jautājums par motivāciju, par to, cik gatavi strādāt paši ar sevi, vai pratīs izmantot savas iespējas. Vairākkārt uzsveru, ja gribi, vari atrast iespēju izpausties. Aizvien vairāk jāaudzina studentos, ka ir mākslinieki, ne izpildītāji".