Daugavpils Marka Rotko centrā jau ceturto reizi notiek Starptautiskais Tekstila un šķiedras mākslas simpozijs. Šogad tajā piedalās deviņas jaunas mākslinieces, kuras pārstāv astoņas valstis – Latviju, Ukrainu, Īriju, Vāciju, Dienvidkoreju, Kanādu, ASV un Austrāliju. Smeļoties iedvesmu no Daugavpils un Latgales ainavām, mākslinieces radījušas jaunus un netradicionālus darbus, kas apskatāmi līdz 5. novembrim. Izstādes apmeklētājiem tiek piedāvāta unikāla iespēja iepazīties ar neparastām un netradicionālām tekstila un šķiedras mākslinieciskajām interpretācijām, neregulārām formām, kā arī ar kontrastējošām personībām.

Jau divas nedēļas Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā norisinās ceturtais Starptautiskais tekstila un šķiedras mākslas simpozijs, kura laikā tapušie darbi no13. oktobra apskatāmi līdz pat 26. novembrim. Lai gūtu priekšstatu par mūsdienu tekstila un šķiedras mākslas izpausmēm un ielūkotos radīšanas procesā, uz Daugavpils Marka Rotko mākslas centru Latvijas Radio devās dažas dienas pirms izstādes atklāšanas.

Jau no paša rīta mākslas centra otrajā stāvā valda rosība. Personāls iekārto izstādes telpas, bet simpozija dalībnieces turpina čakli strādāt pie iesāktajiem mākslas darbiem. Rodas sajūta, ka no vēsturiskās Daugavpils Cietokšņa ēkas esmu nonākusi darbīgu bišu stropā.

Izstādes kuratore Baiba Priedīte stāsta, ka šis ir jau ceturtais tekstila un šķiedras mākslas simpozijs, un katru gadu simpozijs ir savdabīgs. Šogad Tekstila un šķiedras mākslas simpozijā piedalās deviņas dalībnieces, kuras pārstāv astoņas valstis.

Vērojot iespaidīgo mākslas darbu tapšanas procesu, rodas pavisam cits, jauns skatījums uz tekstila mākslu. Māksliniece Anoka Deslonge (Anouk Deslonges) no Kanādas strādā pie darba, kas atgādina ovālas formas spilvenu, kas tiek dekorēts ar rūpīgi sagatavotiem auduma konusiem. Te dominē melnā krāsa. Savukārt Sofija Lavnizaka (Sofija Lawniczak) no Vācijas izvēlējusies izmantot baltus materiālus. Pie metāla karkasa, kas atgādina cepures formu viņa piestiprinās elementus, kas tapuši no saadītām auduma lentām un kreklu piedurknēm.

Julija Strikovska uz Tekstila un šķiedras mākslas simpoziju ieradusies no Kijevas Ukrainā. Latvijā viņa ir pirmo reizi un ir apmierināta ar šo iespēju. Izstādei viņa gatavoja divus projektus. Viens no tiem saistīts ar mākslu, ko rada tekstils un vēju. Tas atradīsies ārā. Tās būs savdabīgas auduma formas. Viens no mākslas darba radītājiem būs vējš, kas spēlēsies ar audumiem un radīs konkrētas formas.

Otrs Julijas projekts saistīts ar tekstilu, sievieti un piemiņu. Instalācija izgatavota no palagiem un joslām. Ideja ir tā, ka mēs piedzimstam, ik dienu guļamies uz palaga un arī aizejam no šīs pasaules uz palagiem, un visa mūsu dzīve ir saistīta ar palagiem. Raksti uz tiem satur noteiktu atmiņas kodu mūsu apziņā. Šis objekts veltīts mūsu apziņai, sadzīvei un sievietes līdzdalībai.

Tā kā Julija Strikovska atrodas Marka Rotko mākslas centrā, viņa nolēma veidot saikni ar vietu, kur atrodas. Katru dienu viņa aplūkoja Marka Rotko gleznas, satriecošos krāsu laukumus, un par godu šim māksliniekam Julija nolēma izmantot dažādus krāsu laukumus arī savos darbos.

Latviju šajā simpozijā pārstāv Daugavpiliete Karīna Korotkova. Arī viņas darbs ir unikāls un neparasts. Viņa veido tumšus papīra akmeņus un putnus no metāla stieplēm.

Tekstila un šķiedras mākslas simpozijā Karīna Korotkova piedalās pirmo reizi, tomēr viņa cenšas izmantot katru iespēju iesaistīties Daugavpils cietoksnī notiekošajās mākslas aktivitātēs. Karīna norāda, ka dalība šādos starptautiska mēroga mākslas pasākumos ir lieliska iespēja iepazīt dažādus cilvēkus un paplašināt savu redzesloku.

Tekstila un šķiedras mākslas simpozijā radītie darbi Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā būs apskatāmi līdz 26. novembrim, izstāde papildināta arī ar video materiāliem, kas atspoguļo katras mākslinieces pasaules redzējumu, sajūtām Daugavpilī un mākslas darbu radīšanu.

Sižetu veidoja Gunta Nagle.