Platforma "Latvian Literature" laidusi klajā lielformāta daiļliteratūras grāmatu bērniem "The Horse" ("Zirgs"), kuras veidošanā piedalījušies 20 dažādu paaudžu latviešu rakstnieki un ilustratori. Izdevums ir veidots kā Latvijas ilustratoru un bērnu literatūras autoru prezentācijas materiāls starptautiskajai profesionāļu auditorijai, to varēs iegādāties arī Latvijas grāmatnīcās.

Par grāmatas ideju un nozīmi Latvijas autoru atpazīstamībai ārvalstīs Kultūras Rondo studijā saruna ar izdevuma sastādītāju un redaktori Santu Remeri, māksliniecisko redaktori Rūtu Briedi un platformas „Latvian Literature” pārstāvi Jutu Pīrāgu.

„Kopš 2011. gada, kad Latvija sāka piedalīties ar stendu Boloņas grāmatu mesē, ar bērnu literatūru sākām strādāt, prezentējot to starptautiski. Šajā laikā pārdots nebijis skaits bērnu grāmatu tulkošanas un izdošanas tiesību dažādās valstīs. Arī ilustratoru kvalitāte un idejiskais diapazons ir pilnveidojies,” ar kataloga tapšanas priekšvēsturi iepazīstina Juta Pīrāga.

Boloņā saņemtais novērtējums bērnu literatūras kvalitātei, kā arī gatavojoties dalībai Londonas grāmatu tirgū 2018. gadā saņemtie pārsteidzoši atzinīgie britu pārstāvju komentāri par Latvijas ilustratoriem ļāvuši secināt, ka ilustrācijas nozarei ir potenciāls kļūt par Latvijas grāmatniecības veiksmes stāstu. Jau tagad konkrētus Latvijas ilustratorus sāk aicināt piedalīties projektos ārvalstīs. Interesējoties par citu valstu praksi, prezentējot savus ilustratorus, radusies doma par kataloga izveidi.

Ideja par lielformāta bilžu grāmatas izdošanu, kas kalpotu arī kā bērnu literatūras autoru un ilustratoru prezentācijas katalogs, platformas "Latvian Literature" komandai radās, strādājot pie Latvijas literatūras publicitātes kampaņas Londonas grāmatu tirgū 2018. gadā, kad Baltijas valstis būs īpašā goda viesu statusā. Grāmatas veidošanā piedalījušies 20 latviešu rakstnieki, starp kuriem ir tādi ievērojami autori kā Inese Zandere, Kārlis Vērdiņš, Ieva Melgalve, Jānis Joņevs, Luīze Pastore u.c., kā arī 20 dažādu paaudžu mākslinieki - to vidū Anete Melece, Elīna Brasliņa, Anita Paegle, Reinis Pētersons, Aleksejs Naumovs, Maija Kurševa u.c. Rezultātā grāmatā iekļauti 20 ilustrēti stāsti par zirgu.

„20 stāsti un 20 ilustrācijas šiem stāstiem ir no jauna radītas,” atklāj Santa Remere. „Tika dots signāls pirms gada 20 autoriem uzrakstīt stāstu par zirgu, kas būs viena no 20 nodaļām grāmatā par zirgu. Tad izlozējām ilustratorus, kuri ilustrēs vienu stāstu, tas bija starta signāls radīt ilustrācijas stāstam par zirgu. Izraudzītie mākslinieku pāri ir maģija. Tie sanāca ideāli.”

„Zirga tēma no pirmās dienas bija uz galda,” atklāj māksliniece Rūta Briede. Tas saistīts arī ar to, ka iepriekš bija iznācis Latvijas bērnu literatūras katalogs „Zirgs, kas naktī dzied”. „Nekas labāks par šo simbolu neradās,” bilst Rūta Briede.

„Arī mākslinieka prasmes pārbauda pēc tā, cik labi viņš prot uzzīmēt zirgu. Ar to sākas ilustratora stāsts,” min Santa Remere. „(..) Līdz ko man piedāvāja šo tēmu zirgs, es viņus sāku pamanīt visur.

Zirgam visās kultūras ir dziļa simboliska nozīme. Viņš ir gan brīvības, gan spēka, gan nāves, gan dienas, gan nakts simbols. Visur pamani lielo spēku, kas piemīt zirgam, reizē šo tramīgo, grūti savaldāmo un untumaino būtni. Zirgs ir paklausīgs, ne pakļāvīgs. Tas ir cieši saistīts ar talantu, ar autora un ilustratora darba spējām. Kā novaldīt sevī neierobežot iztēles auļošanu līdz trīs lapu atvērumam apmēram.

Tad nāca atskārsme, ka zirgs ir sadarbības simbols - tas raksturo arī autoru un ilustratoru pārus, kur abiem māksliniekiem jāspēj nojaust otru, cienīt otru un cienīt savu mazo, ļoti jūtīgo lasītāju.”