Mūkusalas mākslas salonā šonedēļ atvērtas divas jaunas izstādes: No Zuzānu kolekcijas veidota izstāde „Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas”. Tajā latviešu mākslinieki ar eļļas un akvareļa glezniecības darbiem radījuši savas laikmeta ainas – rādot pilsētu, pilsētniekus, emancipētas sievietes, parkus un izklaides vietas. Savukārt Mazajā zālē skatāma mākslinieka Pauļa Liepas personālizstāde „Daiļo mākslu kabinets”. Šī ir mākslinieka ceturtā personālizstāde, kas notiek salonā.

Abas izstādes, gan „Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas”, gan Pauļa Liepas „Daiļo mākslu kabinets” ,Mūkusalas mākslas salonā būs skatāmas līdz 6.maijam.

Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas

Izstāde „Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas”, kas izvietota galvenokārt mākslas salona pirmajā stāvā, ir veltīta urbānismam. Darbus papildina neliela informācija par rūpniecības attīstību, pilsētas augšanu, par arhitektūru un pilsētnieku skaitu. Fonā skan to laiku raksturojoša mūzika. Industriālā attīstība un pilsētas uzplaukums aizsākās 19. gadsimta otrajā pusē un turpinājās līdz Pirmajam pasaules karam. Izstādes kuratore Diāna Barčevska vispirms sāk ar jēdziena skaidrojumu:

“Modernā sabiedrība ir konkrēts vēsturisks jēdziens, ar kuru apzīmē sabiedrības pārejas posmu no agrārās sabiedrības uz industriālo, apzīmē arī tiecību uz pārmaiņām, apzinātu novitāšu meklēšanu un apzināšanu,” skaidro izstādes kuratore „Modernā sabiedrība. Urbānās dzīves ainas” Diāna Barčevska.

Ādolfa Zārdiņa darbs „Modernā sabiedrība” izvēlēts par izstādes vizuālo tēlu. Bet kopumā izstādi veido darbi no Zuzānu kolekcijas, radušies laika posmā no 1900. līdz 1940.gadam.

“Laiks, ko visi it kā zinām, ir priekšstats par šī laika estētiku, tas ietver arī pirmo brīvvalsts laiku. Primārais mākslas darbi, šī nav izstāde par vēsturi,” norāda Barčevska. “Tie ir sakārtoti epizodēs. Pēc šīs izstādes nevajag mācīties vēsturi, komentāri tikai rosina iztēli.”

Izstādes sadaļas ir jauna pilsēta - Rīga, bulvāru loks, jaunie pilsētnieki, kas 19. gadsimta beigās un 20. gadsimta sākumā intensīvi ieplūda pilsētā, izglītojās, strādāja; vērtīgī mākslas darbi par tēmu izklaides un brīvais laiks – kas apvijas ap tēmu jaunie pilsētnieki, tāpat ir tēma parki, Jūrmalas kultūra - sauļošanas un peldēšanās kultūra, kas arī bija tā laika novitāte, sadaļa, kas parāda sievietes mainību tajā laikā, sadaļa, kas saistīta ar industrializācijas procesu - rūpniecība, kas bija ļoti attīstīta.

Izstādē pārstāvēti 20.gadsimta latviešu mākslas zelta autoru fonds, tādi kā Ģederts Eliass, Eduards Kalniņš, Ludolfs Liberts, Kārlis Brencēns, Oto un Uga Skulmes un citi. “Pati esmu pilsētniece trešajā paaudzē un ļoti mīlu pilsētu,”atklāj Barčevska. Domāju, ka gleznoja un rādīja savos darbos, ko redz. Tas arī notiek mūsdienās, arī Pauļa lielas gleznās ir ikdienas un laika ainas, acīmredzamā realitāte."

Daiļo mākslu kabinets

Mūkusalas salona Mazajā zālē izstādi iekārto grafiķis Paulis Liepa, tai dodot nosaukumu „Daiļo mākslu kabinets”. Šajā izstādē mākslinieks atkāpjas no iepriekš pielietotā kartona formāta, ierāmējot grafikas darbus stiklotās vitrīnās. Esmu lieciniece ierāmēšanas procesam, jo mākslinieks rāmi nolemj beicēt.

Izstādes kuratore Sniedze Kāle atklāj, ka Paulim Liepam ar Mūkusalas mākslas salonu ir ilgstoša sadarbība un šī būs jau ceturtā personālizstāde pie viņiem.

"Tas ir būtisks konceptuāls gājiens šajā izstādē. Tā viņš rada distanci starp skatītāju un mākslas darbu, arī izmantotā tematika ir citāda nekā iepriekš. Pazīstam ar ikdienišķām tēmām, ar ēdieniem, ar kaut ko visi ikdienā pazīsta, kas liekas vienkāršs, šajā izstādē viņu nodarbina shēmas, gafiki, un šķersgreizumi,” skaidro Signe Kāle. “Tie ir cilvēku radīti produkti, kuras varam redzēt, ka parādās mūsu tendence pēc kontroles, mēs gribam aprēķināt, izmērīt. Cilvēks it kā iejaucas. Arī priekšmetiem, ko izvēlas - šautenes vai zemes šķersgriezums - piemīt ar varu saistīt lielumi.”

Šajā izstādē izmantotajā sietspiedes tehnikā veidoti darbi kā telpiskas kolāžas. Paulis Liepa Mākslas akadēmijā studējis Grafikas nodaļā un pērn kļuvis par tās mācībspēku. Paulis Liepa sadarbojas arī ar citām galerijām, taču viņa jaunākās personālizstādes notiek Mūkusalas mākslas salonā. Iepriekšējā personālizstāde te notika pirms dieviem gadiem ar nosaukumu „Troksnis”.