Valmieras vasaras teātra festivālā – par programmu un mēģinājumu gaisotni - studijā stāsta Laima Slava:

Valmierā ierados nedēļu pirms festivāla, kad viss vēl tapa, kad tikai iebrauca radošās komandas, dažas jau bija iegrimušas mēģinājumu un eksperimentu periodā, citas iekārtoja spēles vietu. Biju dažādos izrāžu norises punktos gan Ugunsdzēsēju depo, gan Gaujmalā, gan nelielā mežiņā.  Pilsētā ik pa brīdim varēja manīt festivāla simbolu: divas apaļas brillītes, vienas lielas otras mazākas.

Tātad pērn festivāls bija vairāk vērsts pieaugušo auditorijai ar dažiem izņēmumiem, šogad tas domāts, galvenokārt, ģimenēm un bērniem. Igaunijas un Latvijas kopprojekts izrāde bērniem „Mindstuff”.

Vispirms par horeogrāfēm no laikmetīgās dejas kompānijas. Tīna Molder ir horeogrāfe un kustību skolotāja, kā dejotāja sadarbojusies ar dažādu valstu horeogrāfiem, viņai patīk veidot dejas izrādes bērniem. Lūgta pastāstīt par dejas kompāniju united dancers of Zuga un izrādi, kas  adaptēta latviešu aktieriem. Sarunā iesaistās ar latviešu aktieri, kam šī dejas izrāde būs jauna pieredze Marija Linarte, Reinis Boters un Āris Matesovičs.

Dodamies uz Ugunsdzēsēju depo, šajā teritorijā notiks izrāde „Ūdens”. Esmu brīdī, kad radošā komanda režisores Ingas Tropas vadībā aizrāvušies ar eksperimentiem, protams, ar ūdeni, ne jau ar uguni; un no sarunas nojaušu, ka skatītāji arī tiks iesaistīti. Režisore Inga Tropa un aktieri Lauma Balode un Toms Veličko, līdzdarbosies arī Edgars Raginskis (Rīgā devušies pie hidrologa Jura Aivara).

Tālāk dodos no pilsētas centra gar Gaujmalu, pa nelielu taku iekšā mežā un krūmos, kur notiks izrāde ar piedzīvojumu mežā „Štābiņš”. Te pēc skaņām, jo štābiņš pašlaik top arī atrodu visus izrādes dalībniekus. Un tie ir režisors Kārlis Krūmiņš, aktieri Jānis Kronis un Jekaterina Frolova un vēl divi aktieri no teātra skola „Rats” Oskars un Kārlis Zahovskis. Režisors pārliecināts, ka štābiņš jābūvē pašiem.

Gaujas krastā, ļoti gleznainā vietā, kur vienā pusē strauts un grava, otrā neliela nesen pļauts līdzenums -  strādā horeogrāfe Kristīne Brīniņa, iestudējot dokumentālu dejas izrādi „Spēlēsim mājās”. Sarunājos arī ar izrādes dalībniekiem Kārli Neimani un Anitu Morozovu.

Reinis Suhanovs, festivāla direktors, saka: šīgada festivāla sajūta - dauzonīga māksla.