“Vārpa – apsolītā zeme” ir dokumentālā filma par latviešu baptistiem, kuri, bēgdami no "sarkanā pūķa" un smagajiem apstākļiem Latvijā pirms 95 gadiem nonāca neskartajā mūža mežā Brazīlijā.

Filma sniedz ieskatu līdz šim maz zināmā latviešu izceļošanas vēstures lappusē  –  latviešu baptistu izceļošanā no Latvijas uz Brazīliju 20.gadsimta 20.gadu sākumā. Izmantojot vēsturiskas fotogrāfijas, dokumentus un dzīvesstāstus, parādīta izceļotāju dzīve Vārpas kolonijā tās dibināšanas un uzplaukuma laikā. Izceļotāju pēcnācēju intervijas ļauj ielūkoties Vārpas ikdienā mūsdienās un centienos saglabāt latviskumu. Dokumentālo filmu veidojis muzejs un pētniecības centrs “Latvieši pasaulē” sadarbībā ar “Studiju Centrums”.

Ierosme veidot filmu, kuras pamatā būtu pētnieču Mariannas Auliciemas, Brigitas Tamužas Brazīlijā vāktais materiāls, pieder muzejam un pētniecības centram “Latvieši pasaulē”.

"Esmu no trimdas latviešiem un man šī pieredze “Vārpā” bija atšķirīga. Šie latviešu izbraucēji bija tik atšķirīgi. Viņi bija tik latviski. Man vienmēr bijis priekšstats, ka latvietību uztur dziedot latviešu tautas dziesmas un dejojot latviešu tautas dejas. Viņi neko no tā nedarīja un nav darījuši un nedara, un viņi tomēr ir tik latviski. Tu runā ar to cilvēku un ir sajūta, ka esi laukos Latvijā. Tas man likās tik fantastiski. Es gribēju, lai redz to daudzveidību latviešu izceļošanas stāstos,” atklāj Marianna Auliciema.

Savukārt Brigita Tamuža norāda, ka viņai ir citāds skats, nekā Mariannai. Viņai “ir vēsturnieces ambīcijas” un interesējis pastāstīt kaut ko jaunu, tā ir pilnīgi neskarta tēma. Brigita Tamuža vērtē, ka cilvēki izceļoja, pirmkārt reliģisku motīvu vadīti, otrs - ekonomiskie, trešais - psiholoģiskās bailes no vēlreizējas komunistu varas atjaunošanas, ko piedzīvoja. Tas ir komplekss “Jaunieši brauca piedzīvojumus meklēt, tā bija eksotika. Es droši vien arī brauktu, ja būtu jauna, draugu lokā uz svešu zemi. Kāpēc ne!” bilst Brigita Tamuža.

Brigita Tamuža atklāj, ka pati par Brazīlijas latviešiem interesējas jau kopš 2000. gada. Interese radusies pēc ceļojuma uz Brazīliju. "Es zināju, ka tur ir latvieši, bet nezināju, ka ir kopienas saglabājušās, saglabāta kultūra, valoda un reliģiskā nošķirtība," stāsta Brigita Tamuža.

Kopumā pētniecības centram “Latvieši pasaulē” uzfilmēts arhīva materiāls 80 stundu garumā, tas rosinājis veidot “īso stāstu” dokumentālas filmas veidolā. Lai taptu filma, talkā aicināts kino producents un vēsturnieks Bruno Aščuks, kurš šajā reizē ir kļuvis par režisoru. Bruno Aščuks atklāj, ka viņu uzrunājis šis materiāls un var teikt, ka pats teju uzprasījies palīgā izveidot filmu.