Vērmanes dārzā, kur notiek Latvijas amatnieku tirdziņš un meistarklases, 2. un 3. jūlijā uz divām skatuvēm amatierteātri no visas Latvijas spēlē latviešu teātra tēva Ādolfa Alunāna lugas.

2. jūlijā gan laika apstākļi nelutināja un tas radīja zināmas bažas, vai pasākums būs izdevies un apmeklēts. Taču šis nav tas gadījums, Ādolfa Alunāna lugas tiek spēlētas uz divām skatuvēm, uz mums labi zināmās Vērmanes dārza lielās skatuves un mazās skatuvītes, kas uzcelta turpat tirdzinieku vidū, tuvāk Krišjāņa Barona ielai.

Un publikas nudien netrūka, skatītāju rindas bija pilnas. Daļa nāca un gāja, skrēja tālāk skatīties citus pasākumus, bet daļa, varēja redzēt, bija mērķtiecīgi nākuši skatīties izrādes, ar siltiem apmetņiem, paņemot bufetē kādu aliņu, turpat blakus esošajā informācijas centrā paņēmuši īpaši nodrukātas amatierteātru skates programmiņas, kur var izlasīt, kurš no teātriem un kādu lugu šobrīd spēlē.

Teātris dziesmu svētku ietvaros ticis spēlēts jau II Vispārīgajos dziedāšanas svētkos 1880. gadā, kad dziesmu svētkus sāka rīkot Rīgas latviešu biedrība. Arī tad teātri spēlējuši amatierteātri, tikuši rīkoti latviešu lugu konkursi.

Šajos svētkos visu, kas saistīts ar teātra spēlēšanu izdomājusi Latvijas Nacionālā kultūras centra amatiermākslas eksperte, režisore Dace Vilne. Ādolfa Alunāna lugu skate ir viena no amatrierteātru šī gada lielajām iniciatīvām, taču ceturtdien un piektdien, 5. un 6. jūlijā, šie paši amatierteātri Dailes teātrī rādīs šī gada veikumu, tiks izrādītas latviešu dramaturgu lugas, no Raiņa līdz Evitai Sniedzei un Ērikam Hānbergam.

Pagājušajos svētkos 2013. gadā svinējām 150. gadskārtu Blaumanim, tad bija vesela diena Brīvdabas muzejā visās sētās. Tā kā Alunāns ir pilsētnieks, viņam nepiestāvēja Brīvdabas muzejs. Viņam vajadzēja pilsētvidi,” par izvēlei rīkot amatierteātru skati Vērmanes dārzā stāsta Dace Vilne.