Pirms 120 gadiem Rīgā Etnogrāfiskā izstāde pirmo reizi vēstīja, kas ir latvieši. No 27. oktobra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā aplūkojama izstāde „Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”. Bet Latvijas Radio kopā ar kultūras vēstures pētniekiem piedāvā savu skatījumu par nozīmīgāko 19. gadsimtā latviešu veidoto vēsturisko ekspozīciju. Šodien lūkojam, ko piedāvāja Dailes nodaļa.

Latviešu etnogrāfiskajā izstādē bija 18 nodaļas un viena no tām – Dailes nodaļa. Tā ir pirmā reize, kad vairāki desmiti tūkstoši apmeklētāju izstādē skatīja latviešu mākslinieku darbus. Latviešu mākslas vēsturē tā zināma kā pirmā plašākā latviešu mākslinieku darbu izstāde, kurā tika rādīti Vilhelma Purvīša, Jaņa Rozentāla, Johana Valtera, Ādama Alkšņa, Artura Baumaņa, Jāņa Staņislava Birnbauma, Pētera Baloža un Jāņa Līberga zīmējumi un gleznas. Latviešu etnogrāfiskās izstādes organizētāji uzrunāja Pēterburgā, Mākslas akadēmijā un Štiglica skolā studējošos jauniešus, pulciņa „Rūķis” dalībniekus piedalīties izstādē. Par izstādes darbiem un māksliniekiem aizraujošus stāstus atklāj mākslas vēsturniece Edvarda Šmite un LNVM Etnogrāfijas nodaļas vadītāja Sanita Stinkule.

Liecības par Latviešu etnogrāfisko izstādi ierakstos un fotogrāfijās pieejamas arī sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, bet 30. oktobrī Kultūras Rondo skanēs reportāža no jaunās izstādes Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.