Pirms 120 gadiem Rīgā Etnogrāfiskā izstāde pirmo reizi vēstīja, kas ir latvieši. No 27. oktobra Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā būs aplūkojam izstāde „Versija – latvieši: 1896. gada Latviešu etnogrāfiskā izstāde”. Bet Latvijas Radio kopā ar kultūras vēstures pētniekiem piedāvā savu skatījumu par nozīmīgāko 19. gadsimtā latviešu veidoto vēsturisko ekspozīciju. Šodien lūkojam, kā ekspedīcijās tika vākti eksponāti izstādei.

Gatavojoties Latviešu etnogrāfiskajai izstādei, tās organizators Rīgas latviešu biedrība (RLB) izlēma, ka veidos latviešu muzeju pretstatā jau esošajiem vācu muzejiem – Kurzemes provinces muzejam un Doma muzejam. Nolēma akcentu likt uz latviešu etnogrāfiju un vākt tradicionālo apģērbu, rotaslietas, darba rīkus un mūzikas instrumentus, kas visvairāk atspoguļotu latvieša būtību: latvieša priekus, bēdas, dzīvi vispār. 1894. gadā RLB divās nelielās telpās astoņās vitrīnās tika sarīkota pirmā ekspozīcija. Tomēr, tuvojoties Latviešu etnogrāfiskajai izstādei, priekšmetu nebija pietiekami daudz. Vispirms laikrakstos izskanēja aicinājumi dāvināt priekšmetus, kā arī 1894. un 1895. gadā RLB nolēma rīkot ekspedīcijas uz Latvijas novadiem. Pavisam notika 11 ekspedīcijas. Par ekspedīcijas dalībniekiem un to norisi interesantus faktus atklāj Latvijas Nacionālā vēstures muzeja etnogrāfijas nodaļas vadītāja Sanita Stinkule.

Liecības par Latviešu etnogrāfisko izstādi ierakstos un fotogrāfijās pieejamas arī sabiedrisko mediju portālā LSM.lv, bet 30. oktobrī Kultūras Rondo skanēs reportāža no jaunās izstādes Latvijas Nacionālajā vēstures muzejā.