Režisors Viesturs Kairišs kopā ar radošo komandu šovasar aktīvi filmē spēlfilmu “Pilsēta pie upes”. Spēlfilmas veidošanā režisors iedvesmojies no Gunara Janovska tāda paša nosaukuma romāna. Interesanti, ka filmā lielākoties piedalās cilvēki no Latgales, daudziem no viņiem nav iepriekšējās kino pieredzes. Arī galvenā varoņa Anša loma uzticēta neprofesionālam aktierim, jaunietim - Dāvim Suharevskim.

Viesturs Kairišs spēlfilmai nepieciešamos ainu fragmentus atrod dažādās Latgales vietās: Krāslavā pie Daugavas, Rēzeknē pie ebreju sinagogas, kultūras nama, Varakļānu muižas un vēl daudzām citām, lai veidotu vienas pilsētas stāstu. Radošās komandas kodolā - kopā ar režisoru Viesturu Kairišu, operators Gints Bērziņš un māksliniece Ieva Jurjāne. Darbs pie filmas veidošanas ir sarežģīts un saspringts.

“Tā intensitāte ir tāda, ka mēs zinām vispārējo plānu un mēs, protams, pārredzam turpmākos darbus, bet galvenais ir nodzīvot šo vienu dienu un vakarā apzināties, ka ir uzfilmēts tas, kas bija iecerēts, ar visiem pielāgošanās procesiem, ar kompromisiem, ar labākiem risinājumiem, jo mūsu plānošana ir tāda, ka mums katru dienu ir ieplānots kaut kas neiespējams, jo nav tādu līdzekļu, lai mēs šo lielformāta vēsturisko filmu tik ilgstoši, kā mums varbūt gribētos, un tik izsmalcināti, kādas ir mūsu prasības pret sevi, bet līdz šim esam ielekuši tai vilcienā,” atzīst māksliniece Ieva Jurjāne.

Filmā  galveno – Anša – lomu atveido ar aktiera profesiju nesaistīts jaunietis no Latgales, Rēzeknes novada Gaigalavas pagasta Dāvis Suharevskis. Filmā filmējas arī Nacionālā teātra aktrise Agnese Cīrule, aktrise no Čehijas Brigita Cmuntova un pieredzes bagātais aktieris Gundars Āboliņš, kas tēlo ebreju tirgotāju Bernšteinu, un leģendārais lietuviešu aktieris Jozs Budraitis, kā arī daudzi masu skatu dalībnieki, vietējie Latgales cilvēki. Filmā būs dzirdama arī latgaliešu valoda.

Filmas galvenais varonis Ansis ir krāsotājs, kopā ar viņu tiek izdzīvoti Latvijas vēstures traģiski notikumi. Filmā veidojas arī mīlas trijstūris, Ansim jātiek skaidrībā par savām jūtām pret ebreju meiteni Zislu un skaisto aptiekāra meitu Naigu, kā arī jāspēj izdzīvot sarežģītajos un biežo politisko varu maiņu laikos, pārkrāsojot citā krāsā šiltes, ielu nosaukumus. Dāvis atzīst, ka būt aktierim nav viegli.

“Likās, ka būs vieglāk, citreiz ir ļoti grūti, es negribētu būt kā muļķis dimanta tupelēs, bet nav tik viegli, ir jāizlaiž caur sevi emocijas, tu nevari tēlot, un tad tu sadomājies un ir grūti aizmigt,” stāsta Dāvis.

Spēlfilmu “Pilsēta pie upes” finansiāli atbalsta Nacionālais kino centrs un Čehijas valsts kino fonds. Filmēšana turpināsies vēl vēlu rudenī. Plānots, ka filmu uz ekrāniem varēs redzēt 2020.gada sākumā.