Tikpat manīga peļu ķērāja kā kaķis ir rudā lapsa. Vēl tā var pievarēt divus metrus augstus šķēršļus. Kāpēc lapsai patīk dzīve pilsētā, vai ielās sastapts šis dzīvnieks ir traks un kāpēc šo zvēru nevajadzētu pieradināt un turēt mājās, atbildi uz šiem un vēl citiem "lapsīgiem" jautājumiem meklēsim raidījumā Kustoņu pasaule kopā ar Latvijas Valsts mežzinātnes institūta „Silava” vadošo pētnieku Jāni Ozoliņu, mini zoo „Salmiņi” saimnieci Agiju Urtāni.

Vispirms īss, vispārīgs iepazīšanās kurss ar lapsu: Latvijā savvaļā ir sastopami trīs suņu dzimtas dzīvnieki - vilki, jenotsuņi un lapsas. Pēdējo populācija ir skaitliski vislielākā, tiek lēsts, ka  šobrīd Latvijā mitinās teju 40 tūkstoši lapsu.  Dzīvnieks apveltīts ar skaistu rudu kažoku, kuru nemaina arī ziemā, tik uzaudzē to biezāku, spēj iedzīvoties ikvienā vietā un arī urbānā vide lapsas dzīvei ir piemērota. Šim dzīvniekam ir vairāk nekā 40 pasugu, un Latvijā mīt viena no tām – Rudā lapsa. Tās galvenā barība ir peles, taču nesmādē arī citus lielākus dzīvniekus un uz zemes ligzdojošos putnus.

Koordinācijas  trūkums, siekalošanās, noplucis  kažoks – tās ir   lapsu trakumsērags pazīmes, taču  tikpat labi  neadekvātas  uzvedības un slikts kažoka izskats, var liecināt par  citu  lapsu vidū izplatītu  slimību - kašķi. Labā ziņa  ir tā, ka pēdējos gados  ar trakumsērgu sirgstošās lapsas nav manītas. Saskaņā ar Pārtikas drošības, dzīvnieku veselības un vides zinātniskā institūta „BIOR” dzīvnieku slimību diagnostikas laboratorijas vadītājas Ievas Rodzes teikto - orālā meža dzīvnieku vakcinācija, ko uzsāka 2005. gadā, ir devusi ļoti labus rezultātus. Ik gadu rudenī un pavasarī no helikoptera virs mežiem tiek izmesti tādi kā aromātiski buljona kubiciņi, lapsuprāt garda ēsma, un šo kubiciņu vidū ir kapsula ar zālēm. Kā teica Ieva Rodze, tad pēdējos divos gados tiem dzīvniekiem, kas  nomedīti vai atrasti beigti, nav konstatēta trakumsērga. Protams, simtprocentīgi droši nevar apgalvot, ka traku lapsu Latvijas teritorijā nav, jo iespējams, ka meža biezokņos vai Krievijas un Baltkrievijas pierobežā  klimst kāda rudaste, kura varētu būt šīs slimības nēsātāja.

Nav nekāds  jaunums, ka cilvēki gan Latvijā, gan citviet pasaulē  ir izvēlējušies lapsas  par mājdzīvniekiem,  interneta vietnē youtube var vērot vairākus aizkustinošus video klipus par mīlīgām lapsiņām, kurām saimnieks bužina pakakli un kuras jautri drasē pa dīvānu. Dzirdot komentārus, ka lapsas ir gudri dzīvnieki, ātri apgūst un pielāgojas jaunajai videi, var rasties jautājums – ar ko gan lapsa sliktāka par suni? Atbilde – ne ar  ko, tikai citādāka.