Pavasarī gājām susurot meža susurus, tad tagad ir laiks tuvāk iepazīt to tuvākos radiniekus, arī retus dzīvniekus Latvijas dabā - lielos susurus. Kāpēc tiem garšo ozolzīles, kā tie kož un kā veido migas, to noskaidrojām reportāžā no Gaujas senlejas, kur raidījuma autore ar mikrofonu apstāvēja 50 lielo susuru būrus. Ar susuriem iepazīstina Dabas aizsardzības pārvaldes vecākais eksperts, zoologs un susuru pētnieks Valdis Pilāts un Dabas aizsardzības pārvaldes speciāliste Kristīne Kampuse.

Zoologs Valdis Pilāts Gaujas senlejas gravā, Straupes novadā pirms desmit gadiem kopā ar kolēģiem izlika 50 lielo susuru būrus, lai novērotu šos zvēriņus, dižākos no susuru dzimtas – lielo susuri sauktu arī par gulētājžurku.

Pirmais būris ir tukšs, tik aizkostas ozolzīles mētājas lejā pie koka, pazīme, ka te kāds lielais susuris ir ieturējies. Tāpat šie susuri pārtiek no riekstiem, dažādām sēklām, ogām un dažreiz mēdz uzkost arī kādu kukaini, gliemi vai slieku. Bet interesants ir fakts, ka angļu valodā šo dzīvnieku sauc vai nu par resno miegapeli vai ēdamo miegapeli - edible dormouse. Nosaukums radies tādēļ, ka Senajā Romā šie radījumi bija delikatese, tur susurus speciāli uzbaroja ar ozolzīlēm un ēdamajiem kastaņiem. Interneta informācijas avotos var atrast ziņas, ka vēl arvien Slovēnijā susuri skaitās sevišķa maltīte. Kamēr Eiropas dienvidos lielie susuri tiek pieskaitīti pie cilvēkam traucējošiem grauzējiem, tikām, piemēram, Lietuvā lielais susuris ir Lietuvas dabas fonda simbols, savukārt Latvija ir tālākais Ziemeļu izplatības punkts šim zvēriņam. Tikām Valdis Pilāts ir nocēlis lejā no koka apskatei kārtējo susuru būri un tur svaigu lapu midziņā ieraugām bērnistabu.

Vēlāk pārliecināsimies, tad susuriem uzstādītajos būros mājvietu iekārto arī citi kustoņi - sikspārņi, zīlītes, irši, lapsenes, arī tuvākās susuru radinieces - peles nesmādē šos mitekļus.

Ekspedīcijas dienas guvums ir divas susuru mammas ar bērniem, viena grūsna mātīte, divi susuru puikas, viens sikspārnis un daudz dzīvnieku tualetes būros. Esam atnākuši atpakaļ uz Valda Pilāta mājām, kas atrodas turpat netālu no susurošanas vietām. Lai arī Valdis te ir dzimis un audzis, tomēr puikas gados šos savus retos, bet ļoti tuvos kaimiņus nav manījis.