Viss sākās ar suņiem, viņi bijuši apmācīti sporta meklēšanai un ģimenei šķita, ka vajadzētu darīt arī kaut ko lietderīgu. Laila pirmā sākusi darboties „Bezvēsts.lv”, Guntis pievienojies.

Brīvprātīgo organizācijā „Bezvēsts.lv” pārstāvji ir tie, kas parasti tiek lūgti palīgos meklēt pazudušus cilvēkus. Skrodeļu ģimenes seši pūkaini suņi ar asti ripulī un smaidošām fizionomijām pieder pie Japānas šķirnes akitām - gudri, neatkarīgi, draudzīgi un stūrgalvīgi dzīvnieki. Akitu kompānijā ir arī bladhaunds - sērīgu ģīmi un nokarenām ausīm – suns, kas tiek dēvēts par pasaules labāko degunu. Par šo suņu darbību organizācijā „Bezvēsts.lv” stāsts Latvijas dienasgrāmatā. Pazudušo meklēšanas organizācijas "Bezvēsts.lv" kinologu grupas vadītāja Laila Skrodele savu dienasgrāmatu veido, atskatoties uz septiņiem pazudušo meklēšanas gadījumiem, kuros piedalījās arī viņas suņi.

Nodziedājuši dziesmas raidījuma ierakstam, bučas iedevuši, apčubināti, suņi dodas savās gaitās: viens zem galda, cits ārā, kāds apguļas blakus pie saimnieku kājām, vēl kāds, neraugoties uz saviem lielsuņa apmēriem, mēģina ieremsties mums klēpī. Bara vadone ir Jūle ienākusi šajā ģimenē ap Ziemasvētku laiku, tāpēc arī tikusi pie sena gēlu vārda –„Yule” – Ziemassvētki. Pārējo akitu vārdi skan šādi: Hasu - tulkojumā no japāņu valodas - lotosa zieds, Tamaši - dvēsele, Jogijs - tāds, kurš praktizē jogu, Kiči - tāds, kurš ir laimīgs, Densetsu - nozīmē leģenda un no Amerikas atceļojusī bladhaundu meitene ir Dore. Vēl kopā ar suņu baru ir Pīka - kaķene, kas pieklīda Lailas darbavietā.

Iepazinuši Skrodeļu ģimenes ķepainos pārstāvjus, nu lapojam dienasgrāmatu, tos gadījumus, kuros piedalījās organizācijas „Bezvēsts.lv” kinologi.

Pirmais notikums. 2016. gada jūnijs

Jelgavas novada Vircavas pagasta iedzīvotāja, 68 gadus vecā Lidija, no savām lauku mājām aizgāja 9. jūnija vakarā un nepārnāca. Sievieti tuvējā apkārtnē meklēja trīs dienas, taču bez rezultāta, līdz ceturtajā dienā nolēma vērsties pēc palīdzības brīvprātīgo organizācijā “Bezvests.lv”. Sievieti, kura nebija mājās četras dienas brīvprātīgie atrada klajā laukā, netālu no kaimiņu lauku mājām, par laimi, sveiku un veselu. Pazudušo no gaisa pamanīja paraplāna pilots Guntis Skrodelis, kurš vairāk nekā stundu pensionāres meklējumos meta lokus Vircavas pagasta apkaimē.

Priecīgs šoks – pēc četrām dienām izdevās cilvēku atrast dzīvu. “Skrējām uz mašīnu, pārbraucām, nebija skaidrs, ko Guntis saka, vai sieviete ir dzīva vai mirusi. Piebraucām klāt. Cilvēks ir dzīvs! Forši! Tas bija emocionāli patīkami.

No emocijām, ko redzēju blakus, vispriecīgākais bija vietējais policists. Viņš bija pārlaimīgs,” atminas Laila Skrodele. “Sanāca, ka tas bija vienvirziena ceļš, iebraucam starp labības laukiem un viņš nevar apgriezties, viņš skriešiem uz to radinieku māju un skriešiem atpakaļ. Viņš bija tik laimīgs. Viņš bija viens, kā mēs viņus saucam par vientuļajiem lauku reindžeriem. Cik esam satikuši, viņi ir savā vietā ar savu pārliecību un mīl darbu ko dara. Forši cilvēki.”

Otrais notikums. 2016. gada aprīlis

Cilvēku ar īpašam vajadzībām biedrība "Motus Vita" mākslinieki un organizācijas “Bezvests.lv” suņi sarīkoja īstu šovu un foto sesiju. Dāvanā visi labdarības akcijas dalībnieki saņēma suņu portretus, kas izpildīti īpašā. Paldies talantīgajiem suņiem – Džei-Džei, Jūle, Frodo un citiem par pozitīvismu un labestību un Suņu skolai “Dino ARENA” par viesmīlīgo uzņemšanu!

Laila Skrodele atminas, ka tas bijis interesants piedāvājums sadarboties ar mākslinieci un arī biedrības "Motus Vita" biedriem. “Mūsu suņi bez skarbajām lietām prot arī dažādus cirka elementus, speciāli mācām, lai strādātu ar bērniem,” bilst Laila Skrodele.

Vaicāta par cirku bez dzīvniekiem, Laila Skrodele bilst, “pamēģiniet akitu piespiest, viņa ir spītīga stūrgalvīga, pašapzinīga, viņu nevar piespiest. Visu laiku jādomā, kā viņu motivēt, lai viņa būtu laimīga tajā procesā, ko dara”.

Jūle priecīgi dejo, ja tā var nosaukt komandu, kad suns te vienu, te otru priekšķepu piespiež saimnieces kājām. Tikām Densetsu, jeb mājas vārdā saukta - Lapsa, izmanto savas topošas suņa mammas priekšrocības un parāda nesen pieminēto akitas šķirnes neatkarību, jeb drīzāk gan bezkaunību un ēdelību.

Trešais notikums 2016. gada maijs

Gandrīz pirms gada Jūrmalā pazudušās pensionāres ķermenis šodien tika atrasts netālu no ūdens, Meklēšana notika Dzintaros, Lielupes krastā, Pazudušās pensionāres ķermeni atrada "Bezvests.lv" vadītājs Aleksandrs Faminskis Saskaņā ar tuvinieku stāstīto, pensionāre pazuda jau 2015. gada 22.jūnijā. Izgāja pastaigāties un nepārnāca. meklēšanas pasākumā Jūrmalā piedalījās divas "Bezvests.lv" kinologu grupas – Ingūna Ose ar borderkolliju Džej-Džejs, kā arī Laila un Guntis Skrodeļi ar meklēšanas suni Jūli.

“Izstaigājām visu iespējamo – visas stacijas, dzelzceļmalas, piekrasti jau tad, kad viņa pazuda. Intensīvi strādājām. Neko neatradām. Pagāja gads un aprīlī policija lūdza pameklēt, jo bija atrasta it kā īstā kurpe un cilvēka fragments. Burtiski pusstundas laikā arī atrada,” par šo gadījumu stāsta Laila Skrodele.

Attēlā: Jaunietes meklēšana Aizkrauklē. Laila Skrodele ar Jūli (Yule) 2016. gada marts.

Suņi bijuši blakus sektorā, bet Laila Skrodele stāsta,

ja kādos meklēšanas darbos suņi cilvēku atrod dzīvu, viņi ir priecīgi un enerģiski, ja meklētais cilvēks ir miris, suņi ir apmulsuši, stīvi, it kā saņemas uzriet un atzīmēt. “Tie nav prieka rējieni, suns it kā pats sevi piespiež to darīt,” skaidro Laila Skrodele.

Ceturtais notikums. 2016. gada decembris

Organizācijas „Bezvests.lv” dienesta suņu jaunā paaudze apmācīti pamatprasmēs cilvēku meklēšanā uzsāka interesantus treniņus. Jaunie četrkājainie speciālisti saņēma žetonus “Bezvests.lv suņi-glābēji”.

Sunim ir savs “formas tērps” un to ir jānopelna. “Katrs no mūsu suņiem reaģē uz to, kad viņš tiks izcelts no bara un ies darīt kaut ko citu. Tas viņam jau ir apbalvojums, ja tiek izcelts statusā pār citiem,” skaidro Laila Skrodele. Jaunie suņi pēc mācībām saņem vimpeli, tā viņš tiek uzņemts dienesta rindās. Suns dabū arī kārumu.

Attēlā: Jūle

Laila rāda sarkanu vimpeli, kas tiek aplikts ar dzīvnieka krūtežu, dodoties pazudušā cilvēka meklējumos, un turpina stāstu par to kā suņi darbojas šajos gadījumos. “Suns ieiet azartā, viņam mērķis ir atrast, viņš grib balvu par atradumu,” stāsta Laila Skrodele. Balvas, ko suņi saņem, var būt dažādas, borderkollijam Džej-Džejam tā ir mantiņa, Lailas Skrodeles suņiem – ēdiens. Gaļa vai cīsiņi, tas kas nav ikdienā.

Laila Skrodele stāsta, ka strādā ar Dori. Dore ir bladhaunds - dzinējsuņu grupai piederoša šķirne ar izcili labu ožu un arī viena no „Bezvēsts.lv” četrkājainām darbiniecēm. Dore prot darīt arī blēņas. Intervijas dienā Lailai nācies šķirties no kādas orhidejas, jo Dorei sagribējies plastmasas podiņu sagrauzt. Un ir ļoti laimīga! Un viņas labās īpašības darbā atsver šo nedarbu.

Piektais notikums 2016. gada jūlijs

Engures novadā kempingā "Abragciema baloži" un apkaimē šonakt visu nakti meklēja pazudušu nepilnus 2 gadus vecu puisēnu Hugo un atrada tikai agri no rīta 3,5 km attālumā no kempinga, kurā viņš bija atpūties kopā ar vecākiem. Puisēnu atrada brīvprātīgais - 19 gadus vecais jūras spēku kursants Aleksandrs Aleksējevs, kurš atbrauca pēc līdzcilvēku aicinājuma meklēt pazudušo bērnu.

Tas ir bijis jau otrais gadījums, kad nācies meklēt pazudušu bērnu. Diemžēl neviens no tā nav pasargāts. "Puisēns par laimi bija sveiks un vesels un tika atrasts grāvī saldi guļam. (..) Visi bija laimīgi, gan atrastais, gan atradējs, gan visi apkārtējie,” atminas Laila Skrodele.

Sestais notikums. 2017. gada jūlijs

Tiek meklēts piecus gadus veco Ivans Berladins no Liepājas. “Bezvests.lv” kinologi divas reizes izbrauca uz meklēšanu Liepājā ar diviem suņiem Jūli un Lapsu, kuri ir apmācīti meklēt dzīvus un mirušus cilvēkus. Pārbaudīti forti, jūras piekraste, meža apgabali, kā arī pilsētas izgāztuve. Abi “Bezvests.lv” meklēšanas suņi, kas pieder Lailai un Guntim Skrodelim, deva vienu un to pašu norādi - uz vienu un to pašu māju Liepājas apkārtnē. Policija šīs ziņas saņēma un šobrīd veic izmeklēšanu. Meklējumi beigušies: Pirms 10 dienām pazudušais Ivans Berladins atrasts bez dzīvības pazīmēm Grobiņas novada Dubeņos meža masīvā brikšņos.

“Liepāja bija īpaši skarbs pārdzīvojums, milzu pieredz, ne tā labākā. Ceru, ka tas nekad neatkārtosies Latvijā, ka mēs būsim uzmanīgi pret līdzcilvēkiem, pret maziem bērniem, savlaicīgi reaģēsim, kad uz ielas kāds būs viens ne tad, kad viņam tur jābūt,” bilst Laila Skrodele.

“Jūle strādāja ar prieku,” par savu suņu darbu stāsta Laila Skrodele. “Varbūt ne vienmēr šie vārdi iet kontekstā, ja ir bēdīgs notikums, bet ir svarīgi, lai suns strādātu ar prieku. Ja mēs viņu dzīsim un mēģināsim iedot savas nomācošās emocijas, rezultāta nebūs. Suns strādāja ar prieku, viņš zināja savu uzdevumu. Ar suņa darbu es esmu apmierināta.”

Septītais notikums. 2015. gada decembris

Kinologi Laila Skrodele un Rasa Buša ar suņiem Jūli un Frodo šodien ar savu suņu priekšnesumiem iepriecināja Rīgas krīzes centrā Maskavas ielā 178 esošos bērnus un pusaudžus. Suņi parādīja dažādus trikus –, iepriecināja un sasmīdināja bērnus ar savām prasmēm un dažādiem viltīgiem trikiem. Paši mazākie bērni vienkārši klusējot apkampa suņus un vēlējās pieglausties kaut kam siltam, pūkainam un saprotošam bez vārdiem. Vecākie bērni atcerējās, ka viņiem kaut kad bijuši suņi. Tagad dažādu iemeslu dēļ viņiem saskarsme ar dzīvniekiem ir liegta un tomēr skumjās acis kļuva priecīgākas.

“Viens otrs stāstīja, man arī agrāk bija suns, es gribētu savu suni. Tādas bēdīgas acis, drusciņ nomāktība, bet suns ir tas, kas ļauj tikt klāt bērnam, viņu mazliet atslogot, dot pozitīvo emociju,” atminas Laila Skrodele.

“Tas, ko es redzu viņu purnos, man liekas, ka viņiem ir laimīgu suņu dzīve, tā ir piepildīta, viņiem nav garlaicīgi, viņi ir noderīgi. Viņi ir laimīgi, es tā ceru,” savu suņu dzīvi vērtē Laila Skrodele.

Ja var ielīst klēpi, pamīļoties, nočiept maizi no galda un kopā ar saimniekiem doties meklēt pazudušos cilvēkus, tad šiem suņiem par grūtām dienām nav iemesla sūdzēties.