Tuvojoties Baznīcu naktij, raidījumā Latvijas pērles iepazīstinām ar vienu no vecākajām koka baznīcām Latvijā - tā ir Vandzenes pagastā esoša Iģenes baznīca. Tur aplūkojam barokālos koka veidojumus un senos gleznojumus. Savukārt Latvijas austrumu pusē, Krievijas pierobežā viesosimies Baltinavas Romas katoļu baznīcā, kurā apskatāma 17. gadsimtā tapusī Jaunavas Marijas glezna, kas ir gleznota uz ādas, kas uzstiepta uz koka pamatnes. Bet Baltinavas Pareizticīgo dievnama ārpusē var aplūkot uz metāla plāksnes gleznoto Kristus tēlu, kuru Otrā pasaules kara laikā no vienas vietas sacaurumoja šāviņi.

Celtas, pārceltas, brukušas un atjaunotas - tāds ir neskatāmu dievnamu stāsts, tāpēc ielūkojamies dažās baznīcās, kuras būs atvērtas gan nākamā nedēļā notiekošajā Baznīcu nakts pasākumā, gan arī ikdienā tur interesenti var aiziet un tās aplūkot. Viesojamies Kurzemē Iģenē un Latgalē - Baltinavā.

Iģenes baznīca

Talsu novada Vandzenes pagastā atrodas viena no vecākajām koka sakrālajām celtnēm - Iģenes luterāņu baznīca, būvēta 18. gadsimta vidū, bet interesanti ir tas, ka ir vairākas versijas par šī dievnama sākumu. Par Iģenes baznīcu stāsta Iģenes draudzes pārstāve Gunta Pence.

Senais, kokā celtais nams pārdzīvojis abus pasaules karus un padomju laikus, tomēr lēnām savā nodabā brūk un tikai pateicoties baznīcas bijušo īpašnieku baronu Brigenu atvasei, tagad Vācijā dzīvojošā barona Otto fon Grothusa interesei par senču īpašumiem, pagājušā gadsimta 90. gados baznīca piedzīvoja vērienīgus atjaunošanas darbus.

Īpašu šarmu baznīcai dod arī elektrības trūkums - kokā grieztā greznā kroņlukturī dievkalpojumu laikā deg sveces un skan ērģeles, kuras arī ir viens no baznīcas lepnumiem. Tās darinātas 19. gadsimta beigās un tikai tad, kad dievnamā tika uzlikts pārlieku smags dakstiņu jumts, kas lēnām sēdināja griestus un bija bažas, ka tas apdraud mūzikas instrumentu, tika izsaukts zināmais ērģeļu meistars no Ugāles Jānis Kalniņš. Ērģeles viņš atzinis par labām un skanīgām, vienīgais viņa ieteikums ir bijis “pabarot” pelītes, kas ēd plēšas. Toreiz peles tika sabarotas uz neatgriešanos un ēdelīgie plēšu grauzēji vairs netiek manīti. Bet baznīcu naktī te būs gan radošās darbnīcas bērniem gan kora un ērģeļmūzikas koncerti.

Baltinavas dievnami

Altārglezna, kas darināta uz ādas 1695. gadā atrodas Latgales pusē, Baltinavā tās augstākajā dominantē - Baltinavas Kunga Jēzus Kristus pasludināšanas Romas katoļu baznīcā. Majestātiska pelēka mūra celtne, kas tika būvēta 22 gadus. Satiekoties ar gidi - Baltinavas novada muzeja pārstāvi Keišas kundzi, viņa vedina uz galvenajiem vārtiem, no kuriem paveras skats uz šīs ēkas centrālo fasādi.

Senā baznīcas altārglezna darināta uz ādas, bet centrālajā altārī ir jaunākos laikos gleznota daudz greznākā paskatā redzama Dievmātes bilde. Augšā pie tās ir piespraustas votas - pateicības zīmītes par izdziedināšanu, kuras baltinavieši savulaik veltīja senajai Dievmātes gleznai, jo tā agrāk atradās šajā centrālajā altārī.

Bet netālu no katoļu baznīcas zilus apaļus kupolus spīdina Baltinavas pareizticīgo baznīca, celta no tiem pašiem vietējiem šķeltajiem laukakmeņiem, bet gadu ziņā nedaudz senāka par savu katoļu māsu.