Vēstures stāsti, sākot ar 10. gadsimtu, kad senie zemgaļi rokassprādzes nēsāja, lai krekla piedurknes turētos kopā. Turpinājumā ieskats Kurzemes - Zemgales hercogistes galmā un galda kultūrā un noslēgums 20. gadsimta 30. gados, kad Dobelē dzimušais koktēlnieks Augusts Siliņš savai sievai kāzu dienā pasniedz pašdarinātu rokoko stilā guļamistabas iekārtas komplektu. Dobelē jālūko pēc padomju laikā celtas ēkas, kuras telpās rodami artefakti, sākot no tiem laikiem, kad zemgaļi no krustnešiem glābdamies, paši savu pili nodedzināja, līdz pagājuša gadsimta kāda dobelnieka darinātai guļamistabas iekārtai. Dobeles vēsturē palīdz ielūkoties Dobeles Novadpētniecības muzeja projektu vadītāja Baiba Ļipņicka.

„Lai arī mēs dzīvojam meteorīta izsistā bedrē, tomēr esam viena no saulainākajām Latvijas  pilsētām.” stāsta  Baiba Ļipņicka.

Un šajā „iedobē” ir arī apskates gan pieminēšanas vērtas pilsdrupas - tās  sevī glabā atmiņas par Livonijas ordeņa iemītniekiem 14. gadsimtā un Ketleru dzimtu, kas 17. gadsimtā pilī veica pārbūvi.

Par Dobelē dzīvojošiem zemgaļiem laikā no 10. līdz 12. gadsimtam muzejā liecina  gan rotu, gan sadzīves priekšmetu atradumi, kurus var apskatīt gan vitrīnā gan arī uz senos tērpos ģērbtiem manekeniem.

"Dobeles zemgaļi bija īpaši un varonīgi cīnītāji," min Ļipņicka. 13. gadsimta otrajā pusē, kad Debelei uzbruka Livonojas ordeņa krustneši, zemgaļi tik viegli nepadēvās. Krustneši pret Dobeles pili vērsa piecus neveiksmīgus uzbrukumus un tikai sestajā reizē krustneši uzvaru gūst ar viltību - viņi neuzbrūk tieši pilij, kur slēpjas dobelnieki, bet posta un dedzina visu apkārtni. Iestājas bads, zemgaļi paši noposta savu pili pamet šo apkaimi. Tikai 14. gadsimtā Livonijas ordenis uzcēla mūra pili Dobelē.

 Aptuveni 300 gadus Dobeles pilī valda Livonijas ordeņa pārstāvji, līdz ordeņvalsts sabrūk un Dobele nonāk toreizējās Kurzemes - Zemgales hercogistes sastāvā.  1642. gadā, kad mirst hercogs Frīdrihs Ketlers, tas ir slavenā hercoga Jēkaba tēvocis, pils nonāk Frīdriha atraitnes Elizabetes Magdalēnas īpašumā. Un Ketleru laika liecības arī ir aplūkojamas muzejā, gan dažādu priekšmetu veidolā, kas atrasti, veicot pilī izrakumus, gan arī acis var pamielot ar ļoti krāšņiem stilizētiem tā laika tērpiem, kas uzģērbti manekeniem.