Pasargāta no muižu dedzināšanas, kariem un eiroremonta Zemgalē ir apskatāma vēlīnā klasicisma pērle - Jaunauces pils. Tā var lepoties ar kupola gleznojumu, kurā izmantoti 11 dažādi pelēkie krāsu toņi; pilī sengrieķu dievietes rotā spoži baltu krāšņu ciļņus un vēl tur tūristi, atminoties skolas laikus, fizikas un ķīmijas kabinetā var nodarboties ar eksperimentiem. Ar jaunāko laiku vēsturi un klasicisma stilu te iepazīstinās Jaunauces muižas pārvaldniece Inguna Balcere un gide Lūcija Siliņa.

1804. gadā Jaunauces muižu iegādājas grāfs Karls Mēdems, viens no ietekmīgākās Kurzemes hercogistes muižnieku Mēdemu dzimtas pārstāvjiem. Vienpadsmit gadus vēlāk, izprecinot savu meitu Karolīni Bikstu muižas īpašniekam Ferdinandam fon Ropam, grāfs dāvā pūra naudu - 1333 rubļus jaunas kungu mājas celšanai un ar to arī iesākas stāsts par šo klasicisma stila pērli, kurā līdz agrārai reformai (20. gs. 20 gadiem) mita Ropu dzimtas pārstāvji – izglītoti kungi ar smalku gaumi, kas atspoguļojas ēkas interjerā, skatam atsedzot antīkās pasaules tēlus un ornamentus.

Ieejot Balles zālē, acis nevar novērst no griestu kupola gleznojuma. Ne ar krāšņumu tas piesaista uzmanību, bet ar izmēriem, kas izrādās veikla mākslinieka rokas darināts apmāns.

Atjaunošanas stadijā ir pils kungu istaba, kur parasti saviesīgos pasākumos pulcējās vīrieši, lai aizpīpētu un pārrunātu savas vīru runas. Izrādās šeit kungiem tās nācās risināt bez smēķa palīdzības.

Dienā, kad Latvijas Radio viesojas Jaunauces pilī, tur rosās skursteņslauķi, nav joka lieta iztīrīt visas pils krāšņu cukas, kopumā to ir ap 30 un tās viedo ļoti sarežģītus labirintus nama apkures sistēmā.

Atsevišķa stāsta vērts ir arī pils parks un telpaugi uz palodzēm – zālēs greznojas ģerāniju podi – 19. gadsimtā iecienīti ziedošie košumi. No Balles zāles durvis ved uz Dienvidu terasi, kur skatam paveras angļu stilā iekārtots parks - arī te tagadējie pils saimnieki cenšas saglabāt tik tās koku un stādu sugas, kādas bija raksturīgas pirms aptuveni 200 gadiem. Parku un pils zāles visā to krāšņumā varat aplūkot jau tagad. Līdztekus tam visu laiku notiek intensīvi restaurācijas darbi. Ēkas saimnieki sola, ka jau nākamajā gadā interesenti te varēs ieraudzīt tādu 19. gadsimta saimniecības jaunumu kā ūdens klozetu - skalojamās kastes un ūdens noraušanai paredzētie kloķi garās ķēdēs šobrīd tiek atjaunoti.