Ciemojamies Valdemārpilī, kur Ārlavas Tautsaimnieku biedrības reiz celtajā namā tiek atjaunota piemiņas zāle Krišjānim Valdemāram: stāstu par tur iemūrēto un atrasto laika kapsulu, par Valdemāra krūšutēla skicēm un lodes caurumu, ko zāles sienas gleznojumā atstājis kāds greizsirdīgs brūtgāns, stāsta Latvijas Amatniecības kameras meistars Igurds Baņķis. Tālāk viņš ved uz Ārlavu, kur uzbūvējis vēsturisko bānīti, kāds savulaik kursējis tajā pusē.

Tie, laiki, kad cauri Valdemārpilij kursēja mazbānītis un Ārlavas tautsaimnieku biedrība šajā pilsētā plānoja celt namu gan saviesīgiem, gan izglītojošiem pasākumiem, ir pagājuši, bet  pedagogs un koktēlnieks Igurds Banķis savā sētā ir uzbūvējis sendienu bānīti ar nepilnu kilometru garu sliežu ceļu un bijušajā biedrības namā atjauno Krišjāņa Valdemāra zāli.

Valdemārpils centrā, pretī pareizticīgo baznīcai, slejas neizskatīgs dzeltenpelēks divstāvu nams. Tik ārdurvis lepojas ar ornamentētiem pildiņiem. Bet iekšā smaržo pēc koka un līmes, dzird urbjus un kaltus - te jau vairākus  gadus  darbojas privātskola  „Zeļļi”, kur topošos koktēlniekus un kokgriezējus apmāca Igurds Banķis. Viņš  šo namu  pirms aptuveni  20 gadiem nopirka no bankas un tagad paralēli jauno zeļļu apmācībai, restaurē šajā ēkā esošo zāli, kas savulaik bija iecerēta kā piemiņas vieta vienam no jaunlatviešu kustības aizsācējiem un pirmajam latviešu jūras skolas dibinātājam Krišjānim Valdemāram.

Iecere par sabiedriska nama būvniecību radās 1925. gadā, kad vēl Valdemārpils saucās  Sasmaka un dižajam novadniekam - toreizējā Ārlavas pagastā dzimušajam   Krišjānim Valdemāram bija simtgade. Rosīgie Ārlavas iedzīvotāji nolēma, ka te vajagot  ēku, kurā būs bibliotēka, skatuve, sarīkojumu zāle un Valdemāra piemiņas muzejs.

Plāni bija diži, bet ārlavnieku biedrības bija vairākas un katra gribēja pa savam to namu redzēt. Nemitīgu pārrunu un  būvniecības plānu izmaiņu dēļ tikai 1938. gadā šo namu iesvētīja un par godu šim notikumam vienā no sienām iemūrēja kapsulu, kuru pirms trim gadiem uzgāja Igurds Banķis. Kapara kapsulā uz balta pergamenta  rindojas valsts un vietējo amatpersonu paraksti un raksts par to, kam šī ēka domāta.

Izbraucot no Valdemārpils apmēram četrus kilometrus uz Rojas pusi, nonākam Ārlavā, vietā, kur slejas lielākā lauku baznīca un kur ir meistara Igurda mājas „Kauliņi”. Tur pagalmā ir izbūvēts depo bānītim. Koši melnu skursteni, zaļu mašīnista kabīni un vagonu ar glītiem koka soliņiem -  tādu bānīti  pirms vairāk nekā trim gadiem izgatavoja Igurda Banķa mācekļi. Pats sliežu dampis šobrīd ir ziemas guļā, taču siltajā sezonā tas veic nepilnu kilometru garu braucienu un tūristiem tiek stāsts par bānīša vēsturi.