Par skolas gaitām Vadakstes bijušajā kungu namā liecina nodeldētas kāpnes, pa kurām savulaik šļukuši skolasbērni, bet no baronu Bistramu laikiem te acis var priecēt ar podiņu krāsnīm, kolonnām un optisko ilūziju, kas rāda kantainu telpu kā ovālu, pirmo stāvu kā otro un zemus griestus, kas virs sevis slēpj slepenu kambari. Bet Vadakstes pagātni skatām pagasta vēstures krātuvē kopā ar tās vadītāju Gundegu Rozenbergu.

 

Sākumā baroni Bistrami dzīvojuši koka ēkā.  Tā nebūt nav tik necila, lai neizpratnē sarauktu pieri – baroni koka ēkā.  Ar dēļiem apšūta  pamatīga vienstāvu mūra ēka, kas tik celta 18. Gadsimta otrajā pusē. Salīdzinot ar citiem līdz šim redzētiem kungu namiem,  atliek vien nobrīnīties par baronu Bistramu  nama askēzi un vienkāršību. Toties vēlāk celtā ēka, par kuru arī runājam šajā raidījumā, ir krietni plašāka un greznāka. Latvijas pērles dodas uz Saldus novadu, kur pie pašas Lietuvas robežas Vadakstes  pagastā atrodas minētais kungu nams.

Baroni Bistrami tik īsu brīdi dzīvoja savā pilī, jo to būvēja  laikā no 1911. līdz 1914. gadam un 1921. gadā jau agrārās reformas rezultātā māju viņiem atsavināja un no  1923. līdz 2009. gadam te atradās  skola. Nu ēka gaida savu atjaunošanu un tiek piemērota tūristu vajadzībām. Otrajā stāvā ir izveidota Vadakstes vēstures krātuve, un tās vadītāja Gundega Rozenberga pirms iet iekšā, vērš uzmanību uz  pils kāpnēm, kas vestas no uzņēmuma Rīgā. No Rīgas vestas arī grīdas flīzes atsevišķām nama telpām, bet no Jelgavas – krāsns podiņi.

Iespaids par aizgājušajiem dižciltīgajiem laikiem ir redzams hallē, kur skatam paveras  senās koka kāpnes, ovālais logs, zem tā baronu Bistramu dzimtas ģerbonis un vēl te apskatāma glezna, kurā iemūžināts vairākus simtus gadus sens ozols, kas reiz kuploja  pagastā.

Vadakstes kungu namā ir arī kāda neparasta slēgta telpa, par kuru nav zināms, kādam nolīka baroni Bistrami to bija iecerējuši. Atliek tikai minēt, vai tur glabātas vērtslietas un vērtspapīri, vai šāds zemgrīdas bunkurs kalpojis par slēpni cilvēkam, bet tagad tur ir apgaismots un ikviens interesents var ielūkoties šajā  kambarī.