Zilupes novada Pasienē atrodas viena no skaistākajām sakrālajām un arī izcilākajām poļu jeb Austrumeiropas baroka stila celtnēm Latgalē un Latvijā – tā ir Pasienes Svētā Dominika Romas katoļu baznīca. Tur apbrīnojam maigi rozā toņos klātās dievnama sienas un griestus, uzklausām stāstu par dominikāņu mūkiem, Lomošu ceļmalā atjaunotā namiņā aplūkojam teju 200 gadus senus krucifiksu, bet Zilupē Savelinku kapličā skatām ar nazi grieztus baroka kokgriezumus.

Pelēkzili krāsotiem koka dēļiem Zilupes pilsētas nomalē atrodas unikāla celtne. Reiz celta kā baznīca, bet kad 1932. gadā Zilupē iesvētīja jauno katoļu dievnamu, tad Savelinku baznīca sāka kalpot kā kapliča, taču unikalitāte slēpjas bagātīgajos kokgriezumos, ar ko rotāts altāris, kur zaļu lapu ietvara ir apdarinātas altārgleznas. Uzskata, ka visi šie kokgriezumi savulaik, tas ir, 19. gadsimta sākumā tika griezti ar nazi. Raupjums un tajā pašā laika barokāls krāšņums priecē acis. Šī kapliča ir mūsu pirmais pieturas punkts uz kurieni ved Zilupes novada tūrisma organizatore Ilga Ivanova.

Bet pusceļā starp Zilupi un Pasieni jeb Lomošu ciemā ceļmalā jau pāris gadus gozējas svaigi atjaunots namiņš, kas uzcelts par godu Lomošu krucifiksam.

Ilgus gadus namiņš bija bēdīgā stāvoklī un, lai paglābtu šo unikālo mākslas vērtību no zudības, prāvests bija iecerējis to vest uz baznīcu. Runas sasniedza ciema iedzīvotājus, kas iebilda un uzslēja jaunu namiņu Lomošu krucifiksa Jēzum. Tiesa,  namiņa  durvis ne vienmēr ir vaļā, jo diemžēl ir garāmbraucēji, kas  demolē un apgāna šo krucifiksa vietu,  taču ja jums esot Zilupē ir interese to apskatīt, tad sazinieties ar Ilgu Ivanovu, viņas kontakti ir atrodami Zilupes novada mājaslapā un viņa jums parādīs šo unikālo krucifiksu.

Viena no skaistākajām sakrālajām un izcilākajām poļu jeb Austrumeiropas baroka stila celtnēm Latgalē un arī visā Latvijā atrodas Pasienē - Pasienes Svētā Dominika Romas katoļu baznīca. Ar diviem baltiem torņiem, no ārpuses dievnams atgādina Aglonas baziliku, bet iekšā elpa aizraujas veroties ābeļziedu rozā krāsā apgleznotajos griestos un sienās, apzeltītajās svētbildēs un interjera elementos.