Malta, agrākā Borovaja, veidojās par rosīgu ciemu pirms 180 gadiem, kad te ierīkoja zirgu pasta staciju ceļā Sanktpēterburga-Varšava. Maltas vēstures muzejā iepazīstam gan šo laika posmu, kad te kursēja zirgu pasts, gan arī aplūkojam Maltas pagasta iedzīvotāju iedzīves priekšmetus un šīs puses mākslinieka Jura Gaigala zīmēto darbu “Borovys tiergs” (Borovas tirgus).

Pirms iepazīstam Rēzeknes novada Maltas pagasta vēstures muzeja ekspozīciju  ēkas iekšpusē, aplūkojam kādu interesantu eksponātu. Līdzās muzejam esošajā šķūnītī skatāma ekspozīcija „Zirgvilkmes braucamrīki un to piederumi”, tur redzamas sakas, pakavi, apauši, pinekļi un citas zirglietas, un arī visai jokaina paskata ragavas – plāns dēlis, kas uztupināts uz paaugstām sliecēm. Tās ir sporta kamanas.

Un tā kā šajā muzejā  eksponāti  ir  nākuši no vietējo  iedzīvotāju  mājām, tad var secināt, ka savulaik te tika piekopti  arī šādi ziemas sporta veidi. Bet lūkojot pēc  senākām pagātnes liecībām  muzeja  vadītāja Silvija Pīgožne ved pie stenda, kur lasāma  informācija  ar Zirgu pasta staciju, kas savulaik atradās Maltā jeb ka toreiz to devēja – Borovajā.

"Vecais pasta ceļš Sanktpēterburga-Varšava ir košs akcents Maltas vēsturē," norāda Silvija Pīgožne. "Tas ir vietējas nozīmes arhitektūras piemineklis, kurš nes vēstures elpu, kas raksturīga tam laikam."

Pasta stacijā bija pieejami pasta pakalpojumi, iespēja mainīt zirgus, salabot pasta ratus. Ceļš tāls 1171 versts jeb 1250 kilometri. Vajadzēja atpūsties cilvēkiem, vajadzēja atpūsties zirgiem.