Raidījums "Latvijas stāsti Latvijas simtgadei" šoreiz ciemojas pie Ilonas un Aivara Sniedzēm Ķeguma novada Birzgales pagasta "Pakalnos". Abi ir diplomēti melioratori, Ilona strādājusi zemes ierīcībā, Aivars ir mērnieks. Māju Daugavas krastā saimnieki nopirka pirms 25 gadiem un šai laikā pārbūvējuši ēkas un sakopuši apkārtni. Blakus dīķim māju uzcēlusi saimnieku meitas Ievas ģimene, bet Daugavas krastā izveidots volejbola laukums.

Aivars Sniedze dzimis Kurzemē, Skrundā. Ilona Sniedze strādājusi vides pārvaldē un par zemes ierīkotāju, Aivars ir zvērināts mērnieks. Abi gandrīz 20 gadus strādāja Meliorācijas projektēšanas institūtā. Tur bijusi ļoti daudzpusīga kultūras dzīve. Arī šobrīd abi aktīvi piedalās kultūras dzīvē. Ilona savulaik pat izveidojusi kustību „Mēs vēl dzīvi” un reizi mēnesī rīkojusi dažādus pasākumus. Tagad Sniedžu ģimene vienreiz mēnesī no rudens līdz pavasarim piedalās „Omulības klubiņa” pasākumos.

Aivars Sniedze algotu darbu strādā joprojām. Viņš veido meliorācijas projektus, un pēdējais viņa veidotais projekts ir jaunajā atrakciju parkā “Avārijas brigāde” Madlienā. Aivara darba kabinets ir mājas bēniņos. Tur atrodas arī viņa veidotais dzimtas koks, kas izgatavots vecāku kāzu 50. gadadienā. Tagad pašiem ir meita Ieva, dēlu Vents un 5 mazbērni.

Dodamies apskatīt „Pakalnu” saimniecību, kur ir daudzas Aivara projektētās ēkas – pirts un malkas šķūnis, arī saules pulkstenis.

Blakus „Pakalnu” mājām atrodas Lindes parks, kam šogad aprit 250 gadu. Johans fon Plettenbergs 16. gadsimtā te uzcēla lielu muižu, ko dēvēja par Lielo Daugavas muižu. Vēlāk muižu nopirka Hānu dzimta, bet  pirmā pasaules karā tā tika nopostīta. Saglabājies parks ar vairākām terasēm un Holandes liepu labirints. Vienīgā būve, kas saglabājusies, ir Lindes muižas vārti, barokāls paviljons, ko šobrīd atjauno Lindes parka tagadējais īpašnieks.

Iespaidīgākā ēkā „Pakalnos” ir Lindes pajumte. Vārds Linde šai ēkai dots par godu netālu esošajam parkam, bet pati ēka ir liela atpūtas vieta ar  kamīnu. Terasei vienā galā ir iestikloti logi, bet otrā galā ēka ir vaļēja.