Raidījumā Pāri mums pašiem saruna par apgāda „Kala raksti” izdevumu - Renē Ležēna grāmatu „Robērs Šūmanis, Eiropas tēvs (1886-1963). Politika kā svētuma ceļš.” Diskutē teoloģijas doktors priesteris Andris Marija Jerumanis, Eiropas kustības Latvijā prezidents Andris Gobiņš un viņa dzīvesbiedre Astrīda, grāmatas izdošanas iniciators Jurģis Klotiņš un izdevniecības „Kala raksti vadītāja Aija Balode.

 

1950. gada 9. maija notikumi Francijas ārlietu ministru Robēru Šūmani ((1886–1963) uz pasaules skatuves izvirzīja priekšplānā. Šajā dienā īstenojās 20. gadsimta politikas auglīgākā ideja. Robērs Šūmanis svinīgi aicināja Eiropas demokrātiskās tautas no brīvas gribas apvienoties, lai veidotu „likteņu kopību”, kurai vēsturē līdzīgas nav bijis. Uz šo aicinājumu atbildēja sešas valstis. Vēsturnieki šo dienu dēvē par Eiropas Kopienas dzimšanas dienu. 1950. gada 9. maijā Eiropas vēsturē tika atšķirta jauna lappuse. Varbūt arī pasaules vēsturē. Renē Ležēna grāmata stāsta par Robēra Šūmaņa izcilo personību un par to, kā tika nonākts līdz šim vēsturiskajam notikumam.

Grāmatas ievadvārdos Jurģis Klotiņš, iniciators grāmatas izdevumam latviešu valodā, raksta: „Šodien Latvijā un Eiropā ļoti vajadzīga garā bagātu un idejās lielu personību klātbūtne gan politikā, gan citās darbības jomās. [..] Robēra Šūmaņa personība aicina atjaunot demokrātiskas nācijas gribu un prasību pēc krietnuma politikā. Tā aicina “vēlēties vairāk” – vairāk atbildības, atklātības un godprātības. Vēlēties politiķus, kuri nevis nonivelē demokrātiskas nācijas priekšstatu par to, kādam jābūt “tautas kalpam”, bet gan, gluži otrādi, ar savas dzīves un darba piemēru to ceļ.”