Jau vairākus gadus Eiropas Padomes ģenerālsekretariāts rīko konkursu, kura mērķis ir apbalvot praktiskās iniciatīvas, kas būtu ņemamas par piemēru ainavu kvalitātes saglabāšanai un uzlabošanai Eiropas ainavu konvencijas dalībvalstu teritorijās. Starptautiskās žūrijas vērtējumam šajā sesijā tika iesniegti projekti no 13 Eiropas valstīm, bet Ainavu balvu nolēma piešķirt Daugavpils cietokšņa reģenerācijas projektam Latvijā. Daugavpils cietoksnis ir pasaulē jaunākais bastiona tipa cietoksnis. Ilgus gadus tas ir bijis slēgta militāras nozīmes teritorija.

Daugavpils cietoksnis būvēts no 1810. līdz 1878. gadam vecās Dinaburgas pilsētas vietā. Cietokšņa celtniecība uzsākta gatavojoties Napoleona uzbrukumam. 1812. gada kaujās cietoksnis vēl nepabeigts izpildīja savas funkcijas atvairīja Napoleona armijas uzbrukumu. Arī vēlākos laika posmos cietoksnis kalpoja kā nozīmīgs stratēģisks militārs objekts 1. un 2. pasaules kara laikā.

Pašlaik tiek ieguldīts apjomīgs darbs cietokšņa teritorijas saglabāšanā, atjaunošanā un attīstīšanā. Te tūristiem ir iespēja paviesoties Daugavpils Marka Rotko mākslas centrā, apskatīt cietokšņa senāko ēku – Jezuītu kolēģijas namu, vecākā Latgales ūdensvadu, jeb ūdens pacelšanas ēku, kā arī citas vēsturiskās liecības.

Apmēram pusgadsimtu pēc otrā pasaules kara te uzturējās padomju armija. Pateicoties tam, ka šī teritorija tika apdzīvotā un apsargāta kā militārs objekts, ēkas un nocietinājumi saglabājušies diez gan labā stāvokli.

Daugavpils cietoksnis ir Māra Grunska iecienītākā vieta Daugavpilī, jau kopš pašas bērnības. Laikā, kad šī teritorija tika apsargāta, un tai bija maksas ieeja, Māris ar draugiem bieži vien uz šejieni nāca pēc skolas. Gadiem ejot interese par šo militāro objektu tikai pieauga, tāpēc sadarbojoties ar Daugavpils Universitātes profesoru, vēstures zinātņu doktoru Henrihu Somu, Māris Grunskis pievērsās Daugavpils cietokšņa pētniecībai.

 

 

Pēdējos gadu laikā Daugavpils cietoksnī tiek piedāvāta arī aktīvās atpūtas iespēja. Jau vairākus gadus pavasaros pateicoties ūdens līmenim Šūņupē applūst arī Daugavpils cietokšņa novadgrāvji. Sākumā Māris kopā ar draugiem piepūšamajā laivā devās vien nelielā ekspedīcijā, bet pēdējos gados, ja grāvjos ir pietiekoši daudz ūdens, tad arī apmeklētājiem tiek piedāvāti laivu braucieni ap cietokšņa teritoriju.

Pēc Māra Grunska iniciatīvas Daugavpils cietoksnī radīts arī sikspārņu centrs, kurā apmeklētāji var iepazīt šajā teritorijā ziemojošās sikspārņu sugas.

Lai arī senu vaļņu ieskauts, mūsdienās Daugavpils cietoksnis atgādina skudru pūzni, kurā nepārtraukti norit darbība. Ielās pastaigājas vietējie iedzīvotāji, skatu uz pilsētu no cietokšņa vaļņiem bauda tūristi, tiek atjaunotas ēkas, un teritorija ik dienu atdzīvojas.