Darbi cilvēku dvēseliskai baudīšanai - tā par saviem mākslas objektiem saka Daugavpils tēlnieks Ivo Folkmanis - mākslinieks, kura darbi top no akmens, dzelzs, šamota un māla. Ivo Folkmaņa nozīmīgākie darbi, kas sastopami teju ik vienā Latgales pilsētā, ir pieminekļi, kas veltīti Lavijas vēstures nozīmīgākajiem notikumiem. Tāds ir piemineklis "Māte Latgale raud" Krāslavā, kas veltīts Krāslavas un Dagdas novadu visu okupāciju varu terora upuru piemiņai. Nesen, jūnija vidū Ilūkstē atklāts piemineklis, arī kā veltījums novada izsūtītajiem. Mākslinieks nemitīgi darba procesā, šobrīd jau top piemineklis latgaliešu grāmatu izdevējam, literātam Vladislavam Ločam, kas valsts svētkos 18. novembrī tiks atklāts Rēzeknē.


Tēlnieka Ivo Folkmaņa ikdiena rosīga, vai nu tas ir process darbnīcā vai pārdomās, jeb, kā saka pats mākslinieks, sarunās ar tēlu.
Un tikai tad iecere pārtop jau reālos mākslas darbos - skulptūrās, pieminekļos. Pēdējie nozīmīgākie darbi neviļus saistīti ar mūsu tautas skaudro likteni, laikam tā ir sava veida sūtība, atzīst Ivo Folkmanis.
Tautas vēstures skaudrumu Ivo Folkmanis savos pieminekļos izpauž caur sievietes tēlu un tas nav nejauši, runājot gan par pieminekli reprsētajiem Krāslavā, gan tikko atklāto pieminekli Ilūkstē, atzīst tēlnieks

Piemineklis represētajiem Ilūkstē atrodas pie Veselības centra, uz tā rakstīts „No Ilūkstes apriņķa izsūtīti 1922 iedzīvotāji”. Šis piemineklis ir piemiņa par to laiku notikumiem un kā vēstījums nākamajām paaudzēm, saka tēlnieks Ivo Folkmanis

„Piemineklis ir kā simboliskas ieejas durvis ar pakāpieniem, stāstot par to, ka reiz cilvēks stāvējis pie nama durvīm vai darba laukā, bet pēc deportācijām viņa vairs nav. Durvis simbolizē betona plāksne, no kuras augšējās daļas izvirzās pārkare, pie kuras piestiprināta bieza, ar rūsu klāta tērauda plāksne kā simbols dzelzceļa sliedēm un vagoniem. Plāksnē izgriezts sievietes ar bērnu siluets, kas, uzlūkojams no dažādām pusēm, iegūst daudz ietilpinātāku nozīmi. Caur šo siluetu uz citas tērauda plāksnes, kas atrodas 60 cm dziļāk, lasāmi vietu nosaukumi un izsūtīto skaits.”