Jaunais zemnieks Jānis Kavuns Dagdas novadā jau piekto gadu audzē egļu stādus. Jānis, kā jaunais zemnieks, pirms pieciem gadiem, apgūstot Eiropas finansējumu, uzbūvēja siltumnīcu, iegādājās nepieciešamo inventāru, lai uzsāktu saimniekot. Jānis par savu izvēlēto nodarbošanās jomu pats saka tā: “Ejot grūtāko ceļu, ir mazāk konkurentu”.

 

Iežogotā teritorijā atrodas liela siltumnīca, tur notiek egļu sēklu audzēšanas sākuma posms. Pavasarī sēklas tiek iesētas un atrodas siltumnīcā. Šobrīd gan siltumnīca ir tukša, izaudzētie stādi iznesti ārā, lai norūdītos. Tur tie paliks visu ziemu.

“Viņi tika laicīgi izvesti ārā, lai norūdītos, tagad nāks nakts salnas, un aukstumā sakņu sistēma pletīsies, pārkoksnēsies, norūdīsies. Cerams visi pārziemos veiksmīgi”, stāsta Jānis Kavuns.

Jānis ieguvis izglītību mežsaimniecībā, studiju laikā trīs mēnešus meža jomā ieguva pieredzi Somijā un maģistra programmā vienu gadu Zviedrijā. Pirms savas saimniecības izveidošanas, strādāja Dabas aizsardzības pārvaldē, tomēr izaugsmes iespējas valsts darbā bija ierobežotas, un Jānim gribējās pašam ko savu. Jānis egļu audzēšanu izvēlējās, jo šī koku suga ir viena no pieprasītākajām.

“Tas ir sava veida standarts meža atjaunošanā un meža ieaudzēšanā. Ļoti populārs ir arī bērzs, tiek pieprasīts tagad arī meža melnalksnis ieaudzēšanai slapjākās vietās, arī lapegle, bet egle ir tāda sava veida klasika”.

Šogad Jāņa dibināta zemnieku saimniecība “Pasakas” svin piecu gadu jubileju. Saimniecību Jānim izdevās izveidot, kā jaunajam zemniekam, apgūstot Eiropas naudu.

“Tika uzcelta siltumnīca, 80 metrus gara, desmit metrus plata, ar dubulto plēvi, kas tiek piepūsta, lai mazinātu to āra ietekmi, kas samazina temperatūras svārstības, pa nakti, kad strauji atdziest gaisā, tad gudrā laistīšana, kas ir aplējusi vai apmiglojusi jaunās sēkliņas, pirms es ierodos darbā, jau piecos un sešos, pie pirmās saules gaismas, jebkurā sekcijā, jeb kurā virzienā ļoti atvieglo darbu”.

Saimniecībā pamata koku suga ir egļu, tomēr bez tās tiek stādītas arī citas sugas, ar domu izveidot nelielu koku kolekciju. Eksperimentējot sēta: baltegle, kalnu priede, ciedru priede, melnā priede, osis. Nākotnē ir plāni sadarboties ar izglītības iestādēm, lai jauno paaudzi iepazīstinātu ar šīs jomas specifiku. Jānis atzīst, ka audzējot koku stādus, lai redzētu savu darba rezultātu, ir jābūt pacietīgam.

Nākamajā pavasarī tiks stādītas jaunas egļu sēklas, šobrīd viss darba process notiek ar rokām, pie šā brīža apjomiem tā strādāt ir izdevīgāk.

“Jau sākotnēji tika noprasts - nebūs tas vieglākais ceļš, bet atcerējos tādu gudrību, ka ejot grūtāko ceļu, tev ir mazāk konkurentu”.

Jānis ir apņēmības pilns attīstīt saimniekošanu, nākamajiem darbiem arī iecerēts piesaistīt Eiropas līdzekļus, jo vien ar saviem iekrājumiem izveidot modernu un konkurētspējīgu saimniecību, ir grūti.