Latvijā medicīnas iestādes nebrīdina pacientus, ka viņu izmeklējumu dati nonāk privātas kompānijas rokās.

Satraukumu sociālajos tīklos un arī medijos raisījuši jautājumi, kas skar pacientu datu drošību. Diskusijas ierosinātājs ir kāds iedzīvotājs, kurš pamanījis, ka viņa medicīnas dati ir pieejami medicīniskās diagnostikas informācijas sistēmā - SIA "Datamed". Tas radīja virkni jautājumu. Piemēram, vai ārstniecības iestādei ir jāinformē pacients par to, ka viņa medicīnas dati glabājas pie trešās personas. Datu Valsts inspekcija, kura sākusi pārbaudi "Datamed", norāda – Fizisko personu datu aizsardzības likums nosaka, ka ārstniecības iestādei ir jāinformē, ka tā nodod glabāšanā pacienta sensitīvos datus kāda operatora uzturētai sistēmai.

"Datamed" ir privāts uzņēmums, kas uztur datu bāzi, kurā var apskatīt dažādu ārstniecības iestāžu diagnostikas un laboratorisko izmeklējumu rezultātus bez pacienta ziņas.

Raidījumā Pēcpusdiena uzklausām "Datamed" valdes locekli Normundu Ančupānu.

Veselības ministrijas valsts sekretāres vietnieks Kārlis Ketners skaidro, vai ārstniecības iestādēm ir tiesības nodot pacienta izmeklējumu rezultātus trešajām personām, bez saskaņošanas ar pacientu, vai "Datamed" šobrīd nav uzņēmusies tā saucamās e-veselības vienu no funkcijām.

Vai šāda datu nodošana trešajām personām un uzglabāšana ir likumīga, uzklausām Datu valsts inspekcijas pārstāvi Olgu Graudiņu.