Sagaidot Latvijas valsts simtgadi, tiek rakstīta Latvijas Tautas Saimes grāmata. Šī ir Rīgas aktīvo senioru alianses iniciatīva, kas vēlas rakstiski iemūžināt Latvijas cilvēku emocijas un pārdzīvoto, veidojot skatu uz valsts vēsturi un šodienu. Grāmatas rakstīšanā piedalīties var ikviens iedzīvotājs. Kopumā ir plānots, ka tiks sarakstītas divdesmit piecas Tautas Saimes grāmatas. Katram reģionam un Rīgai atvēlot piecas grāmatas.

 

Šobrīd četras Tautas Saimes grāmatas ceļo pa Latgali. Grāmatas tiek rakstītas Rugāju, Līvānu, Dagdas un Rēzeknes novada pusē. Rēzeknes novada Bērzgales pagasta iedzīvotāji ir vieni no pirmajiem, kas jau paguvuši savu vēstījumu, sagaidot Latvijas simtgadi, ierakstīt vienā no piecām Latgalei veltītajām grāmatām.

Tautas Saimes grāmatā savas domas un vēlējumus ierakstījuši Bērzgales muzeja dibinātāji, pagasta vecākais iedzīvotājs, skolas un pirmsskolas izglītības iestādes skolotāji, draudzes prāvests, zemnieki un vēl citi.

"Kultūras dzīvi pārstāvēja senākais Bērzgales pašdarbības kolektīvs, kas ir folkloras kopa, darbojas kopš 1956.gada. Viestura ordeņa kavalieris, virsleitnants Ilmārs Apeins, vairāku miera uzturēšanas misiju dalībnieks Afganistānā un Kosovā", stāsta Bērzgales kultūras nama vadītāja Daila Ekimāne.

Savukārt par vizuālo noformējumu rūpējās pagasta mākslinieces. Bērzgales ierakstus vienotā stāstā, rakstot ievadu un nobeigumu, izveidoja skolotāja Janīna Belinska.

"Visi šie simts gadi sastāv no trim laika dimensijām, tāpat kā jebkas dzīvē, no pagātnes, tagadnes un nākotnes, tātad jāiesāk ar pagātni, ir jādzīvo šodien tagadē, jādomā un jātic nākotnei", pārliecināta skolotāja Janīna Belinska.

Janīna stāsta, cik dažādi ir Bērzgales cilvēku ieraksti. Tās ir gan atmiņas par savu un pagasta dzīvi, gan novērojumi, gan vēlējumi.

"Viņi rakstīja, tā kā viņi domāja, ļoti patika tie visi raksti. Viena no vecākā pagasta iedzīvotā Jāņa Skruļa, viņam ir 88 gadi, viņa atziņa, ka cilvēkiem vajag darbu, bez darba cilvēks sagurst".

Tautas Saimes grāmatas cilvēki Latvijas novados sāka rakstīt aizvadītajā gadā. Pirmie, kas vienu grāmatu jau pierakstījuši, ir vidzemnieki.

"Šīs grāmatas mērķis ir, atskatoties uz kopā noietu ceļu ar Latviju, atstāt nākamajām paaudzēm ne tikai savu vēlējumu Latvijai simtgadē, bet ierakstīt savu pārdzīvoto, savu spilgtu emociju vai aprakstīt savas dzimtas mājas, pastāstīt par savu dzimtu. Tas veidos šī laikmeta, kas ir iets kopā ar Latviju, gan sociālo ainu, gan vēsturisko ainu, gan prieka brīžus, gan skumju brīži. Tas veidos tādu kopainu par dzīvi Latvijā pirmajā valsts simtgadē", stāsta projekta viena no koordinatorēm Velta Puriņa.

Grāmatas pamatdoma, lai katrs kurš ieraksta grāmatā brīdi padomā par sevi un Latviju. Sarakstītās Tautas Saimes grāmatas tiks nodotas Latvijas Nacionālajai bibliotēkai. Grāmatas paredzēts rakstīts līdz 2021.gadam, laikam, kad Latvijā tiks svinēta valsts simtgade.