Bērnu klīniskajā universitātes slimnīcā diskutē par reto slimību ārstēšanas taktiku. Šo diskusiju rosinājis kārtējais saslimšanas gadījums: pusotru gadu vecajai Monikai retas saslimšanas dēļ Latvijas ārsti iesaka pārstādīt nieres, taču ģimene ir atradusi alternatīvu risinājumu Izraēlā, bet valsts ārstniecībai šajā valstī neatvēl finansējumu. Monika jau bijusi uz konsultāciju pie Izraēlas speciālistiem par naudu, kas savākta ar ziedojumu starpniecību. Pēc atgriešanās no konsultācijām Izraēlā, vecāki vairs nav bijuši vienisprātis ar Latvijas mediķiem par savas meitas ārstēšanu.

Par Monikas ārstēšanu un kāds kompromiss panākts ar Monikas vecākiem, skaidro Renāte Snipe, Bērnu klīniskās universitātes slimnīcas virsārste. Snipe atklāj, ka veiktas atkārtotas konsultācijas ar profesoru Somijā, kurš atzinis, ka Latvijas ārsti ārstējuši labi. Bet vecāki izvēlējušies meklēt citur palīdzību meitai. Snipe norāda, ka dažādām problēmām iespējami dažādi risinājumi, un pacients, ja nepiekrīt viena ārsta teiktajam, var konsultēties pie cita speciālista. Problēmas rodas, ja pacients ārsta teikto sadzird citādi un notiek viedokļu interpretācija. Globāli arī Izraēlas speciālistu slēdziens neatšķiras no Somijas speciālistu teiktā.

Liene Dambiņa, Bērnu slimnīcas fonda valdes priekšsēdētāja, atzīst, ka situācija nav viennozīmīga, un tieši meitenītes dēļ ir bēdīgi, ka nav vienota uzskata, kā palīdzēt. Fonds paļaujas uz Bērnu slimnīcas ārstu rekomendācijām, tāpēc šobrīd neatbalsta Monikas ārstēšanos Izraēlā. Ja vecāki izvēlēsies meitas ārstēšanu veikt Somijā vai citā ES valstī, ja Bērnu slimnīcas ārsti atzīs, ka tas ir pamatoti, varēs runāt par finansiālu atbalstu. Šobrīd fonds palīdz ar transportu, lai no ģimenes dzīves vietas nokļūtu uz slimnīcu.

Dita Kļaviņa-Lauberte, reto slimību biedrības "Caladrius" pārstāve, atzīst, ka biedrībai nav pamata teikt, ka nevar uzticēties Bērnu slimnīcas ārstiem. Viņa analizē, ka retu slimību gadījumā vienmēr var gadīties, ka nebūs pieredzes un būs jāmeklē citā valstī ārsti, kas pārzina šo slimību labāk.