Staņislavs Maļkevičs ikdienā ir koka mēbeļu ražotājs un restaurators, bet brīvajā laikā no Latvijas stiprākā koka - ozola izgatavo zemledus makšķeres. Tā savulaik makšķerējuši mūs senči, tā joprojām to dara Staņislava vectēvs, un šīs sentēvu tradīcijas jāceļ godā, pārliecināts jaunais vīrietis, kurš pirms nepilna gada uzsāka koka makšķeru izgatavošanu.

“Ziemas copes laiks tuvojas ar joni, īstais laiks tai sagatavoties, un kāpēc ne ar kaut ko jaunu - kā piemēram, makšķeri no koka,” stāsta dagdēnietis Staņislavs Maļkevičs, kurš pats ir kaislīgs makšķernieks un no koka mēbeļu ražošanas un restaurācijas brīvajā laikā sācis darināt koka makšķeres.

“Es ņemu ozola koku, ozols ir ciets koks un mazāk baidās no mitruma un sausuma. Materiāls neplaisā tik ļoti no temperatūras pārmaiņām. Es vēl to apstrādāju ar lineļļu. Es apzināti eju uz to, lai makšķerēšanas piederumus ražotu no koka. Šobrīd visi ražo no plastmasas, plastmasa lūzt, to bieži met ārā, bieži vien pie ezera, piemēslo dabu. Taču, ja ražo no koka makšķeres, maksimāli dabīgiem materiāliem, tad tas nesīs maksimāli mazāku kaitējumu dabai."

"Ziemas copes cienītājs noteikti novērtēs to, ka koks būs tas, ko patīkami turēt arī rokās. Es parasti copēju bez cimdiem, ar cimdiem ir neērti, bet koks jau dod savu siltumu. Nākošais mans projekts ir gatavot arī koka makšķeres ar spolīti priekš mazajām zivtiņām. Arī dizains ir būtisks. To līdaku un zandartu makšķerēšanai paņēmu kā analogu no vectēva veidotā. Nokopēju, vairākus gadus ķeru ar to, tad sāka prasīt citi, sāku gatavot citiem, tādu analogu vēl tirgū nav. Uz Lietuvu drīzumā sūtīšu, tur atvēries Vikingu kuģis, un šīs kā vecās makšķeres viņi izliks pārdošanā. Tad doma ir sūtīt makšķeres kā dekoru uz Norvēģiju, šobrīd notiek pārrunas.”

Būtībā pati šī ideja par makšķerēm no koka nav jauna, bet aizgūta no vectēva un tā savulaik ir makšķerējuši mūs senči, stāsta Staņislavs.

"Tā ir mūsu senču tradīcija. Mans vectēvs ķēra agrāk un joprojām ķer ar koka makšķerēm, es ķēru ar plastmasas makšķeri, man makšķere lūza, mazāk bija rezultatīvu copju. Palūdz vectēvam, lai uztaisa arī man makšķeri no koka. Es arī sāku valkāt zivis, tad uztaisīju savu koka makšķeri, tad sāka lūgt šādas koka makšķeres onkuļi, viens, otrs. Tā tas aizgāja, un es sapratu, ka varu šādas makšķeres gatavot un piedāvāt citiem makšķerniekiem. Pa gadu esmu uztaisījis ap 70 koka makšķeres, ap kādām 30 esmu pārdevis, bet pārdevu laikā, kad ziemas copes sezona bija jau beigusies."

Lielākā izvilktā līdaka Staņislavam ar paša veidoto koka makšķeri bijusi ap pieciem kilogramiem.