Kāpēc arvien vairāk jauniešu izvēlas doties uz Ziemeļameriku un ar sporta stipendiju palīdzību iegūt augstāko izglītību? Raidījumā Piespēle saruna ar basketbolistu Gustavu Puhovu, kurš izvēlējās šo ceļu. Daudziem jaunajiem hokejistiem šādu ceļu palīdz iet arī Latvijas junioru izlases galvenais treneris Kārlis Zirnis, Alabamas-Hantsvilas Universitātes absolvents.

Vēl uzklausām arī volejbola treneri Aigaru Birzuli. Treneri, kurš līdz Londonas olimpiskajai bronzai aizveda Mārtiņu Pļaviņu un Jāni Šmediņu, spiests pamest pludmales volejbolu un doties strādāt uz Somijas zāles volejbola klubu. Kāpēc tā?

Sportiskie jaunieši izvēlas doties uz Ziemeļameriku

Vasara ir laiks, kad vidusskolas absolventiem jāveic tik svarīgā dzīves izvēle – kur un par ko mācīties tālāk. Daži izvēlas vēl nekļūt par augstskolas studentiem, citi jau sen izvēlējušies savu ceļu. Bieži vien tiem, kuri jau no agras bērnības cītīgi un nopietni nodarbojušies ar kādu sporta veidu ir vēl grūtāk izvēlēties – kāpt uz neparedzamā profesionāļa ceļa vai tomēr studēt, mācību maksu nodrošinot ar sporta stipendijas palīdzību. Otro variantu, turklāt ASV kādā no koledžām vai universitātēm, izvēlas arvien vairāk latviešu.

Amerikas Savienoto valstu koledžu un universitāšu sporta sistēma ir izslavēta visā pasaulē. Ja skola tevi ievēro un tu viņiem šķieti noderīgs konkrētajā sporta veidā, vari saņemt bezmaksas mācības un sportot pietiekami augstā līmenī. Līdz šim šo ceļu pārsvarā izvēlējās pašmāju basketbolisti – ASV augstāko izglītību ieguvusi Latvijas sieviešu izlases kapteine Gunta Baško-Melnbārde, arī bijušais vīru izlases dalībnieks Rihards Kuksiks, vēl daudzi citi. Ar hokejisti epizodiski izvēlējušies šādu ceļu – piemēram, bijušais Rīgas „Dinamo” un Latvijas izlases aizsargs Jēkabs Rēdlihs ir absolvējis prestižo Bostonas Universitāti. Tomēr hokejisti, kas dzimuši pēc Latvijas neatkarības atgūšanas arvien aktīvāk izvēlas tieši studēt ASV. Šī brīža Latvijas junioru izlases galvenais treneris Kārlis Zirnis pats reiz tā darījis un tagad palīdz arī jaunajiem.

Tomēr, ja neesi jaunatnes izlašu līderis, kā skola ASV var tevi ievērot? Vai arī pats var pieteikties, sūtot savu rezumē? Jā, arī tā ir iespēja. Savā pieredzē dalās Gustavs Puhovs – basketbolists, kurš Amerikā nenokļuva ar kāda aģenta palīdzību, bet saviem spēkiem. Alfrēda Kraukļa basketbola skolas audzēknis, kas trenējies VEF Rīga sistēmā. Tagad pabeidzis augstskolu ASV un atgriezies Latvijā – gan ar ambīcijām kļūt par profesionālu basketbolistu, gan savu videokanālu vietnē youtube.

Volejbola treneris Aigars Birzulis strādās Somijā

Jūnija beigās, uzreiz pēc Jāņiem, viens no pašmāju labākajiem pludmales volejbola treneriem, Aigars Birzulis paziņoja, ka nākamajā sezonā vairs nestrādās smiltīs, bet gan ar Somijas zāles volejbola klubu. Komandas krāsas jaunajā sezonā pārstāvēs arī Latvijas izlases otrā tempa uzbrucējs Aivars Petruševics.

Kluba vadība komandai virza uzdevumu cīnīties par iekļūšanu Somijas čempionāta augstākajā līgā, šī iemesla dēļ piesaistot gan treneri Birzuli, gan Latvijas izlases otrā tempa uzbrucēju Petruševicu. Raidījumā Pēcpusdiena Aigars Birzulis skaidro, kāpēc pieņēma šādu lēmumu.