1853.gada 10.oktobrī pirmo reizi satiekas Ferenca Lista meita Kozima ar ambiciozo komponistu Rihardu Vāgneru. Lists ar Vāgneru un Hektoru Berliozu ierodas apciemot savu meitu, kas gatavojās iziet pie vīra, viena no Lista labākajiem skolniekiem – diriģenta Hansa fon Bīlova. Lai arī pirmajā tikšanās reizē Vāgners nav īpaši apburts, pēc 17 gadiem Lista meita kļūst par viņa mīļāko un vēlāk arī par sievu. Lieki piebilst, ka ragnesis vīrs vairākus gadus izliksies, ka nemana abu romantisko sakaru.

 

Ferencs Lists, viens no klasiskās mūzikas dižgariem pasaules mērogā, nebija liels dižgars privātajā dzīvē. Viņa attiecības ar meitām bija ļoti vēsas, un Lists ne tikai pats maz viņas apciemoja, viņš aizliedza meitām tikties ar māti. Tāpēc, lai paturētu meitas stingrā uzraudzībā, Lists nodeva teikšanu par meitu ikdienu savas mīļākās audzinātājai. Lai arī sieviete bija skarba, viena lieta, ko viņa iemācīja jaunajām dāmām, bija etiķete un manieres.

1853. gadā viena no Lista meitām Kozima it kā sarīkoja tikšanos. Lai gan ļoti iespējams, ka Ferencs Lists pats nolēma ar domubiedriem apciemot atvases. Kozima jau pamazām taisījās iziet pie vīra, kad Lists ar Rihardu Vāgneru un Hektoru Berliozu ieradās ciemos. It kā šīs tikšanās laikā Kozima Lista iemīlējās Vāgnerā līdz ausīm. Viņa esot gluži vai izkususi, kad Vāgners nolasīja “Nībelunga gredzena” noslēguma daļas “Dievu bojāeja” ainu. Pats Vāgners dienasgrāmatā ierakstīja skopus novērojumus – abas Lista meitas ir ļoti kautrīgas. Kozima, protams, nebija skaistuma etalons, jo salīdzinājumā ar savu māsu, viņas vaibsti bija asāki, vīrišķīgāki, tomēr tos glāba zeltainas matu cirtas.

Kozima Lista apprecējās ar vienu no tēva skolniekiem – diriģentu, pianistu un komponistu Hansu fon Bīlovu. Kozima centās iedvesmot vīru mūzikas radīšanai, tomēr ar grūtībām pārcieta pārcelšanos no Parīzes uz Berlīni. Pilsētu maiņa izrādījās depresīva, jo Berlīne, salīdzinājumā ar Parīzi, skaitījās lauki, bet ģermāniskais dzīves stils Kozimai Listai bija grūti panesams.

Lai vai kā, bet pāris dzīvoja bez dižām nesaskaņām. Fon Bīlovs bija Vāgnera liels atbalstītājs. Viņš jau 1858. gadā gatavoja partitūru Vāgnera “Tristanam un Izoldei”. Abi vīri sadraudzējās, un fon Bīlovu ģimene pat apciemoja Vāgneru viņa mājās Vīsbādenē. Vāgnera privātā dzīve burtiski mutuļoja un viņam sākās romantiskas jūtas pret Kozimu. Tā dažus gadus šīs jūtas palika kaut kur apslēptas, līdz izlauzās 1863. gadā, kad Vāgners viesojās Berlīnē. Kamēr Hans fon Bīlovs bija aizņemts ģenerālmēģinājumos, Vāgners ar Kozimu braukāja apskatīt Berlīni, līdz jūtas esot izlauzušās.

Interesanti, ka Vāgnera romāns ar fon Bīlova sievu nemaz netika tik rūpīgi slēpts. Neviens no viņiem, protams, par to nerunāja, tomēr Kozimas vīrs nebija akls. Viņš tik tālu dievināja Vāgneru, ka izlikās nemanām, kas notiek starp komponistu un paša sievu. Pat tad, kad Kozima dzemdēja bērnu no Vāgnera, fon Bīlovs pats pieteica bērnu kā savu un uzņēmās visas rūpes. Tikai laikā, kad Vāgnera finansiālā situācija nostabilizējās un viņu aizgādībā paņēma Bavārijas valdnieks Ludvigs II, fon Bīlova pacietībai sāka pienākt beigas.

Vāgners pārcēlās uz Minheni un līdzi aizveda fon Bīlovu ģimeni. Hans pieņēma piedāvājumu kļūt par karalisko pianistu, kamēr Kozima kļuva par Vāgnera personisko asistenti. Skaidrs, ka abu starpā nebija darba attiecības. Fon Bīlovs kādu laiku cieta šo situāciju, tomēr sievas uzstājīgie lūgumi šķirt laulību beidzās ar Hansa fon Bīlova piekāpšanos. Kad vajadzēja juridiski noteikt, ka abu attiecības ir izjukušas, fon Bīlovs pārtrauca jebkādas attiecības kā ar Vāgneru, tā arī ar Kozimu. Dīvaini, jo tik daudzus gadus viņš bija izlicies, ka nemana dēku sava deguna priekšā. Tikmēr Kozima kļuva par Vāgnera sievu un izrādījās pilnīgs atbalsts it visā. Vāgners, pēc rakstura smags cilvēks, zināja, ka visas viņa idejas uzklausīs un pieņems vismaz sieva. Kad Vāgners izveidoja savu festivālu, tieši Kozima pildīja visus organizatoriskos darbus un saglabāja Vāgnera vīziju par to, kādam jāizskatās izlolotajam festivālam. Viņa pat pēc Vāgnera nāves atteicās kaut vai nedaudz ieviest kādas izmaiņas.