1906. gada 20. janvārī (pēc citiem avotiem 15. janvārī), pasaulē nācis Aristotelis Onasis. Slavenākais no mūsdienu grieķiem, kurš savu slavu ieguva nevis filozofijas vai demokrātijas jēdzienu, bet gan naudas dēļ. Apsviedīgais uzņēmējs nelaida garām nevienu iespēju nopelnīt vairāk, gluži tāpat kā viņš nelaida garām nevienu iespēju savaldzināt kādu izskatīgu sievieti.

 

Lai arī viedokļi par to, tieši kurā dienā Aristotelis Onasis piedzimis, ir dažādi, viņš nenoliedzami ir viens no dižākajiem mūsdienu grieķiem. Kad lieto vārdu salikumu „dižs grieķis”, pirmais nāk prātā Odisejs vai Ahilejs, vai Hērakls, bet ne Aristotelis Onasis, jo skaidrs, ka viņš nebija dižs varonis, bet gan uzņēmējs, kura biznesa impērijas pamatā bija precīzs kapitālista aprēķins un dzelžains tvēriens.

Piedzima Onasis Smirnā. Kādreizējā grieķu teritorijā, kas vēlāk pārgāja turku rokās. Piedzima viņš 1906. gadā 20. janvārī. Lai gan par dzimšanas datumu domas dalās, ir arī avoti, kas min 15. janvāri. Iespējams, ka bērns piedzima agrāk, tikai oficiālajos reģistros viņu iegrāmatoja pēc piecām dienām. Lai arī kā būtu ar viņa dzimšanas dienu, galvenais bija tas, ka piedzimis lielākais un ietekmīgākais Grieķijas uzņēmējs.

Sākotnēji Onasis nodarbojās ar tabakas biznesu. Vai nu tas bija ģimenes bizness, ko Aristotelim atstāja tēvs, bet zināms, ka savu ideju ģenerēšanu Onasis izmantoja oriģinālā veidā. Kad ģimene aizmuka no Smirnas, Onasis izdomāja ļoti veiklu mārketinga triku, kā reklamēt savas cigaretes. Naudas reklāmai viņam nebija, tāpēc viņš centrālajā pilsētas laukumā ņurcīja savu cigarešu paziņas un izsvaidīja tās pa visiem stūriem. Garāmgājēji tuvākajā kioskā instinktīvi nopirka tās cigaretes, kuru paciņas bija visapkārt. Tā Onasis ieguva kaut kādus ieņēmumus.

Lielākais viņa panākums, protams, ir kuģi. 1932. gadā Aristotelis Onasis iesaistījās kuģu būvē. Zināms, ka šim mērķim viņš pat apprecēja ietekmīga vīra meitu, lai tiktu pieņemts snobiskajā, bet ļoti bagātajā un ietekmīgajā grieķu kuģu īpašnieku klubā. Dalība šādā organizācijā deva milzīgas iespējas. Onasis jau ap 1950. gadu uzturēja vienu no lielākajām kuģu flotēm pasaulē. Viņš pirmais sāka būvēt t.s. supertankkuģus, kuri dažkārt bija lielāki par atsevišķu valstu kuģu floti kopā. Tā ar dažādām kravām, bet pārsvarā ar naftas transportēšanu, Onasis ieguva vispirms miljonus, pēc tam jau miljardus.

Taču ne jau bizness padarīja Onasi par tāda līmeņa slavenību, kāds viņš ir vēl joprojām Grieķijā. Jā, cilvēki apbrīno viņu par uzņēmēja dotībām. Jo Onasis bija cilvēks, kurš lieliski spēja saskatīt jaunas uzņēmējdarbības nišas. Viņam piemita oža sajust iespēju pelnīt. Taču pārsvarā grieķi viņu apbrīnoja dzīves veida dēļ. Viņš bija pleibojs, kurš reti kad spēja būt uzticīgs savai sievai. Viņa romāns ar slaveno operdziedātāju Mariju Kallasu vispār tika uzskatīts par divu slavenāko grieķu savienību. Vienīgā problēma, Aris, kā saīsināti dēvēja Onasi, nespēja novērtēt mīlestību un vienu mūzu. Viņš krāpa visas savas sievietes. Kallasa to neizturēja un agri vai vēlu, bet abu romāns beidzās. Zināms, ka Onasis šokēja pasaules sabiedrību, kad apprecēja Džona Kenedija atraitni Žaklīnu, kā daži teica, tas bija lielisks darījums. Onasis savā kronī iesprauda spožāko pērli - nogalinātā ASV ideālā prezidenta atraitni.

Taču pēc šķiršanās no Kallasas magnāta bizness un dzīve sāka iet uz leju. Viņam sāka neveikties biznesā, ko tulkoja kā nepareizo izvēli dzīvē. Dievs katram radījis otru pusi, tāpēc liela nevīžība ir to nenovērtēt un palaist vējā. Uzskatīja, ka šī otra puse bija Kallasa. Taču lielākais trieciens viņam bija dēla bojā eja. Aleksandrs Onasis nomira, avarējot ar lidmašīnu. Pēc šīs traģēdijas sakritās arī Aristotelis Onasis. Viņš stundām ilgi sēdēja pie dēla kapa un runāja pats ar sevi, turēdams rokās divas glāzītes. Skumju mākts, Onasis no dzīves atvadījās 1975. gadā. Viņa atstātais mantojums ir milzīgs. Tas tagad nonācis mazmeitas rokās, kura praktiski pat nerunā grieķiski. Tikmēr vēl viena traģēdija bija arī viņa meitas nāve, kura iespējams izdarīja pašnāvību.