2011. gada 29. aprīlī Lielbritānijā notika iespējams vienas no slavenākajām kāzām pēdējo gadu laikā. Apprecējās Lielbritānijas princis Viljams un Ketrīna Midltone. Abu laulības gluži kā svaiga gaisa malks atjaunoja cilvēku sajūsmu par Lielbritānijas monarhiju. Pietiekami stīvās monarhijas tradīcijas ļāva miljoniem cilvēku visā pasaulē, sekot līdzi notikumiem Londonā.

 

Princis Viljams un Ketrīna Midltone satikās vairākus gadus. Vienā brīdī pat pašķīrušies, viņi sagādāja lielu vilšanos tiem, kas cerēja pieredzēt karaliskās kāzas agrāk par 2011. gadu. Kāpēc šīs kāzas bija tik īpašas? Tāpēc, ka tās bija pirmās tik liela mēroga kāzas Lielbritānijā kopš 1981. gada, kad laulājās Viljama māte Diāna Spensere un kroņprincis Čārlzs.

Karaliskajām kāzām ir tendence visus pārsteigt ar savu mērogu, milzīgo plānošanu un iesaistīto cilvēku skaitu. Lai arī Viljama un Keitas kāzas iepriecināja daudzus cilvēkus, tās tomēr nebija tik lielas, kādas tika organizētas 1981. gadā. Čārlzs vēl joprojām skaitās nākamais pretendents uz Apvienotās Karalistes monarha titulu. Kamēr karaliene Elizabete jau nosvinējusi savu 90.dzimšanas dienu un sasniegusi jaunu monarha valdīšanas rekordu, visticamāk, ka princis Čārlzs atteiktos no troņa par labu savam vecākajam dēlam. Tātad 2011.gada 29.aprīlī, faktiski laulājās nākamais karalis.

Taču Apvienotās Karalistes monarhijas tradīcijas ir un paliek tādas, kādas tās bijušas. Tā kā Viljams nav tiešais pretendents uz monarha titulu, viņa kāzas bija nedaudz pieticīgākas. Protams, var strīdēties, vai gandrīz divi tūkstoši viesu ir pieticīgas kāzas. Vēl jo vairāk, ja ņem vērā visu kāzu loģistiku ar vaļējām karietēm, milzīgo personālu, kas iesaistīts kāzu rīkošanā, un nacionālajām brīvdienām, kuras izsludināja, lai kāzas varētu izbaudīt visi pavalstnieki.

Viljama un Keitas kāzas nebija tikai un vienīgi Apvienotās Karalistes svētki. Elizabete II ir augstākā figūra arī britu sadraudzības valstīs. Tāpēc viņas mazdēla kāzas tika svinētas vēl vairāk nekā 50 pasaules zemēs.

Kāzas notika 29. aprīlī, lai gan to norisi paziņoja jau janvārī. Zināms bija, ka kāzas notiks Vestminsteres abatijā pulksten 11 no rīta. Līgavu uz kāzām veda automašīnā, nevis vaļējā karietē. Ja viņa precētos ar troņmantnieku, tad gan uz abatiju Ketrīna Midltone dotos vaļējā karietē. Ceļā pie altāra viņu pavadīja tēvs un jaunākā māsa. Tikmēr abatijā līgavu gaidīja princis Viljams ar savu brāli Hariju.

Šo kāzu norisei līdzi sekoja milzīgs daudzums cilvēku. Bez ielūgtajiem viesiem tūkstošiem cilvēku pulcējās Londonas ielās, lai redzētu šo notikumu. Vairāki miljoni cilvēku sekoja kāzām līdzi tiešraidēs. Televīzijā Lielbritānijā Viljama un Keitas kāzas noskatījās 26 miljoni cilvēku, Youtube šim notikumam līdzi sekoja vēl 70 miljoni, bet cik daudz skatītāju pulcējās pie televizoru ekrāniem pārējās pasaules valstīs, kas to lai zina.

Lielas diskusijas izraisīja līgavaiņa uniforma. Tā kā Lielbritānijas karaliskās ģimenes vīrieši dienē bruņotajos spēkos, parasti viņi arī laulājas savās uniformās. Nu lūk, Viljams, kā zināms, dienēja gaisa spēkos, un tāpēc lielas bija gaisa spēku cerības, ka viņš arī pie altāra dosies savā gaisa spēku parādes formā. Taču tā vietā Viljams uzvilka koši sarkanu īru sardzes formu. Šajā spēku vienībā viņam ir piešķirta goda pulkveža pakāpe. Kāds no gaisa spēku augstākajiem virsniekiem atzina, ka gaisa spēkos bija liela vilšanās, jo 2011. gadā tieši gaisa spēki veica bīstamas misijas Lībijā. Prinča atzinība savai uniformai būtu devusi gaisa spēkiem lielāku prestižu.

Lai arī kādas būtu atsevišķu spēku vēlmes pēc uniformas atrādīšanas, kāzas ir un paliek laulāto un viņu ģimenes lieta. Pat, ja kāzas ir monarhu ģimenē. Jaunais pāris izskatījās lieliski un atmiņā palicis kādas kāzu komentētājas sacītais – prieks redzēt divus jaunus cilvēkus, kuri acīmredzami ir iemīlējušies un uz kopējā satraukuma fona domā par notikuma nozīmību abu dzīvē. Aplēsa, ka šīs kāzas izmaksāja 20 miljonus mārciņu, bet vēl pāris miljardus valsts zaudēja oficiālo brīvdienu dēļ. Tiem, kas gribēja kurnēt, optimisti atgādināja, ka kāzas bija labs veids kā atgādināt pasaulei par Lielbritānijas tradīcijām. Lai arī monarhijas pretinieku skaits mēdz augt un krist, tieši Viljama un Keitas kāzas radīja papildus pozitīvu izpratni par monarhiju kā tādu. Ja vēl pieskaita nu jau piedzimušos bērnus, šis pāris nodrošina karaļnamam labāku sabiedrisko domu.