1905. gada 4. septembrī dzimis leģendārā fotoaparāta VEF-Minox radītājs – vācbaltiešu izgudrotājs Valters Caps.

 

VEF-Minox – miniatūrais fotoaparāts ar 8x11 mm uzņēmuma izmēru – nepārspīlējot dēvējams par sava laika tehnikas brīnumu. Minox laikam gan nozīmīgāk nekā jebkas cits apliecināja Latvijas valsts industriālo potenciālu, ka bija sasniegts pirmajos divdesmit neatkarīgas attīstības gados. Spilgts ir arī fakts, ka leģendāro fotoaparātu radījis ģeniāls izgudrotājs autodidakts. Tas ir vācbaltietis Valters Caps, kurš dzimis Rīgā 1905. gada 4. septembrī.

Pirmais pasaules karš un Krievijas revolūcija pamatīgi pasvaidīja Capu ģimeni pa brūkošo impēriju. Jaunais Valters dabūja pabeigt tikai astoņas klases un 1921. gadā jau uzsāka patstāvīgu darba dzīvi kā palīgs Valtera Lemberga fotosalonā Tallinā. Jau visai drīz atklājās jaunekļa izgudrotāja talants: divdesmit gadu vecumā viņš reģistrēja savu pirmo patentu – īpašu nazi fotopapīra griešanai. Ar ideju par miniatūru fotoaparātu Caps aizrāvās, domājams, ap 1922. gadu. 1936. gada nogalē bija gatavs pirmais funkcionējošais aparāts, kuram Capa tuvs draugs, igauņu fotogrāfs Nikolajs Nīlanders ieteica nosaukumu Minox.

Igaunijā ražotājus jaunajam tehnoloģijas brīnumam neizdevās atrast; arī vācu koncerns Agfa kavējas ar atbildi, un tad Capa draugs Rihards Jurgenss, kurš bija uzņēmies Minox virzīšanu tirgū, sazinājās ar Valsts Elektrotehniskās fabrikas vadību Rīgā. VEFa direktors Teodors Vītols sākumā bija skeptisks par neredzēti mazās kameras spēju uzņemt kvalitatīvas fotogrāfijas, taču kad aparāts viņam tika demonstrēts darbībā, ceļš bija vaļā. 1938. gadā VEF-Minox, kam ar rūpnīcas speciālistu palīdzību bija veikti vairāki uzlabojumi, tika ieviests ražošanā. Par spīti tam, ka aparāts līdz ar oriģinālo attēlu attīstīšanas tehniku nebūt nebija lēts pirkums, tas ātri guva popularitāti. Tai skaitā to novērtēja profesionāļi, kuriem bija regulāra vajadzība nemanīti uzņemt kādu kadru vai pārfotografēt dokumentus. Apmēram pusgadsimtu Minox ietilpa izlūku, privātdetektīvu un citu „slepeno” standarta ekipējumā.

Ar marķējumu „Made in Latvia” VEF-Minox gan bija lemts doties pasaulē vien pāris gadus. 1940. gadā, dažas dienas pirms Sarkanās armijas invāzijas Latvijā, Valters Caps repatriējās uz Vāciju. Kara beigu posmā vācu okupācijas iestādes aizveda no Rīgas arī Minox ražošanas iekārtas un tehnisko dokumentāciju, un tas ļāva jau 1945. gadā atjaunot Minox ražošanu Veclāras pilsētā Rietumvācijā. Firma Minox turpināja ražot Capa izgudrojumu līdz pat 2012. gadam, kad, par spīti vairākkārtējiem uzlabojumiem, digitālās fotogrāfijas uzvaras gājiens padarīja šo aparātu par skaistu anahronismu, interesantu vairs tikai kolekcionāriem. Minox radītājs nodzīvoja garu un piepildītu mūžu, kura lielāko daļu pavadīja Šveicē, nodarbodamies ar izgudrojumiem miniatūrās fototehnikas jomā. Valters Caps aizgāja mūžībā 97 gadu vecumā, pāris gadus pirms aiziešanas saņēmis Latvijas Zinātņu akadēmijas goda doktora grādu. Vēl var pieminēt, ka bija mēģinājums atjaunot Minox ražošanu arī pēckara Padomju Latvijā, taču vietējo industrijas vadītāju iniciatīva tika „norakta” kā nelietderīga Maskavas birokrātu kabinetos.