1936. gada 9. novembrī Rīgā piedzima viens no visu laiku dižākajiem un slavenākajiem šaha lielmeistariem Mihails Tāls. Viņa spēles stils un arī personība, ienesa teju vai revolucionāras vēsmas šaha pasaulē.

Mihails Tāls piedzima Rīgas ebreju ģimenē 1936. gada 9. novembrī. Viņš bija unikāls bērns, jo jau diezgan agri demonstrēja apbrīnojamas prāta spējas. Mihails Tāls jau piecu gadu vecumā varēja prātā reizināt trīsciparu skaitļus. Tāpat zināms, ka viņa unikālā atmiņa ļāva jau skolas sākumā atstāstīt pietiekami sarežģītu kursu medicīnā. Tāpēc Mihails Tāls agrāk pabeidza skolu. Viņš mācījās Rīgas 22. vidusskolā, taču skolu pabeidza paātrinātā kārtībā. Gadā viņš paspēja apgūt divu klašu programmu un jau 15 gadu vecumā ieguva vidusskolas absolventa diplomu.

Paralēli mācībām skolā topošais šaha lielmeistars Rīgas Pionieru pilī sāka spēlēt arī tik ļoti Padomju Savienībā populāro prāta spēli - šahu. Viņa pasniedzējs bija Jānis Krūzkops. Un jau 13 gadu vecumā Mihails Tāls kļuva par Latvijas PSR jauniešu izlases dalībnieku, savukārt 17 gadu vecumā kļuva par republikas čempionu. Gadu vēlāk viņš arī izcīnīja šaha sporta meistara titulu un kļuva par PSRS izlases dalībnieku.

Kad Mihailam Tālam bija 23 gadi, viņš ieiet vēsturē kā pats jaunākais šaha pasaules čempions. Šo rekordu 1985. gadā pārspēja tikai Garijs Kasparovs. 50. gadu beigās un 60. gadu sākumā ir Tāla ziedu laiks šaha spēlē. Viņa maniere un spēles stils pievelk šaham jaunus līdzjutējus, bet pretiniekus ieved strupceļā. Izrādās, ka jaunais rīdzinieks izvēlas riskantu un enerģisku šaha spēles stratēģiju, kurā, meklējot dziļu loģiku, prātu pazaudē un, līdz ar to, kļūdas pieļauj vairāki pasaules šaha lielmeistari. Mihails Tāls nekautrējas upurēt savas šaha figūras. Meklējot atbildes uz viņa iespējamiem spēles manevriem, pretinieki pazaudē savu spēles stilu un pieļauj kļūdas, kas ļauj Tālam iegūt izšķirošo pārsvaru.

Lai arī Mihails Tāls kļuva par jaunāko šaha pasaules čempionu, viņš arī sasniedza citu rekordu, viņš čempiona godā pavadīja vienu no īsākajiem laika sprīžiem. Tas gan netraucēja Tālam arī turpmāk triumfēt pasaules, Eiropas, PSRS čempionātos un arī šaha olimpiādēs.

Lielmeistara Tāla spēles maniere un agresīvais stils radīja vairākas leģendas. Mēdza jokot, ka viņš nav no šīs pasaules, tāpēc spēj tā savērpt šaha partiju, tomēr acīmredzami loģiskākais skaidrojums viņa spēles manierei bija unikālais prāts. Tāls varēja vienlaicīgi analizēt vairākus pretinieka stratēģiskos gājienus. Savukārt optimisms, gatavība riskēt un paļaušanās uz intuīciju, iedeva Tāla spēlei ne prognozējamu gaitu un domas lidojumu, tieši to, ko alka šaha līdzjutēji.

Savas karjeras otro izrāvienu Tāls piedzīvoja 70. gadu beigās. Viņa spēle ar vecumu kļuva pārdomātāka, un viņš aizvien biežāk sāka pieturēties pie kombināciju šaha. Tajā pašā laikā neatslāba dažādi nostāsti par šo noslēpumainu cilvēku. Tālam patika ilgi vērot savus pretiniekus, dažkārt, mierīgi smēķējot cigaretes. Tāpēc paklīda baumas, ka Tāls patiesībā hipnotizē pretiniekus, lai šie pieļautu kļūdas neuzmanības dēļ. Piemēram, ungāru izcelsmes amerikāņu šahists Pals Benko uz partiju reiz ieradās melnās saulesbrillēs. Tāls, publikai smejoties, arī aizņēmās no kolēģa milzīgas, melnas brilles, lai piebiedrotos kolēģa Benko spēles manierei.

Mihails Tāls mūžībā aizgāja 1992. gadā tikai 55 gadu vecumā. Maskavā viņam palika slikti un oficiālais nāves iemesls bija iekšējo orgānu asiņošana. Tāls nebija saudzīgs pret savu veselību. Viņa mirstīgās atliekas pārveda uz Rīgu, un Mihails Tāls ir apglabāts Šmerļa ebreju kapos blakus saviem vecākiem un brālim. Tāls sava mūža laikā bija trīs reizes precējies un divās no laulībām piedzima arī bērni. Rīgā Mihailam Tālam ir uzstādīts piemineklis Vērmanes dārzā, bet Elizabetes ielā ir nams, kuru rotā piemiņas plāksne, ka tajā reiz dzīvoja 8. pasaules čempions Mihails Tāls.