Pērnā gada nogalē kļuva zināmi Izcilības balvas kultūrā laureāti, starp viņiem  -  mākslinieki Rasa Šmite un Raitis Šmits.

Viņi jau divdesmit gadus nenogurstoši un ļoti aizrautīgi darbojas jauno mediju mākslā, tuvinot, pat sapludinot, mākslu un zinātni. Viņi ir Elektroniskās mākslas centra dibinātāji, vēlāk uz tā bāzes izveidojuši jauno mediju kultūras centru RIXC. Viņi arī ikgadējā festivāla „Māksla + komunikācija” rīkotāji. Daudzu projektu, mākslas darbu, tai skaitā instalāciju autori.

Rasa un Raitis ir ieguvuši klasisku mākslas izglītību, beiguši Rīgas Lietišķās mākslas vidusskolu un pēc tam studējuši  Latvijas Mākslas akadēmijā. Šobrīd abi ir arī pedagogi, katrs gan citā Latvijas augstskolā. Rasa Šmite ir  asociētā profesore Liepājas Universitātē, Raitis Šmits – docents Latvijas Mākslas akadēmijā.

Ja runājam par viņu veikumu jauno mediju mākslā, kurā abi rada kopīgus mākslas darbus, tad ir jāveido - mākslinieku dubultportrets. Tomēr uz interviju viņi ierodas katrs atsevišķi. Vispirms Raitis, ļoti precīzs, tad arī Rasa, kā vienmēr ar kādu spilgtu un interesantu akcentu apģērbā. Iemesls, kāpēc nav reizē - gaužām praktisks, jo Rasa vedusi mazākos bērnus uz bērnudārzu.

Mākslinieki, Jauno mediju kultūras centra RIXC dibinātāji Rasa un Raitis Šmiti apbalvoti par jauna starpdisciplināra konteksta radīšanu, kurā izaugt jauniem redzējumiem un meklējumiem uz mākslas un zinātnes robežas, un gūtajiem sasniegumiem pasaulē, veidojot izstādes, „RIXC Mākslas un zinātnes festivālu” un platformu starptautiskai ideju, radošu procesu un pētījumu mijiedarbībai.

"Esmu bijusi klāt dažādos abu mākslinieku radošajos notikumos, arī tad, kad RIXC centrā kopā ar matemātiķi Dainu Taimiņu hiperboliskās plaknes tamborēja ne tikai pieredzējušas rokdarbnieces, bet jauni puiši, - stāsta Laima Slava. "Jo arī rokdarbi var palīdzēt apgūt matemātiku".

Atskatīsimies nesenā vēsturē. Esam Pedvālē, kur 2012.gadā notika starptautisks mākslas un zinātnes  simpozijs par atjaunojamās enerģijas tehnoloģijām un  radošās darbnīcas – „Kā izgatavot elektrību no baktērijām un ūdens”. Toreiz Pedvālē varēja redzēt neparastu ūdeņraža auto. Jānis Kleperis, LU  Cietvielu fizikas institūta vadošais pētnieks un  toreiz vēl students, topošais zinātnieks Artūrs Gruduls sarunā, protams,  par zinātni un mākslu.

Mārtiņš Ratniks ir mākslinieks, viens no RIXC komandas. Viņa  grafisko dizainu varam redzēt RIXC rīkoto festivālu un citu notikumu vizuālajā noformējumā, arī RIXC grāmatās un izdevumos. Arī Rasas un Raita  instalāciju sērija „Runā ar mani” tapusi sadarbībā ar Mārtiņu Ratniku.

Rasa un Raitis uz Latviju aicinājuši daudz ārvalstu lektoru, mākslinieku, rīkojuši izstādes, tāpēc par starptautisko sadarbību arī šajā sarunā.