Raidījums Zināmais nezināmajā veltīts 20. gadsimta 60. gadiem, konkrētāk, laika posmam no 1959. gada līdz 1968.gadam. Vispirms Edgara Raginska intervija ar elektroniskā žurnāla" Terra2.0" galveno redaktoru, LU Zinātņu un tehnikas vēstures muzeja direktoru Ilgoni Vilku par ievērojamu progresu kosmosa apgūšanā, kā arī par amerikāņu un krievu kosmisko sāncensību šajā laikā. 20. gadsimta 60. gadi bija ļoti piesātināts un blīvs kosmosa “iekarošanas” sacensības laiks – lidojums orbītā, augi un dzīvnieki kosmosā un atpakaļ uz zemes, pirmās veiksmīgās kosmosa izpētes zondes un dekādes, visa  vainagojums – cilvēka spertie soļi uz Mēness. Ilgonis Vilks par visiem šiem notikumiem ne tikai lasījis grāmatās, bet piedzīvojis kā bērns.

Savukārt studijā kopā ar Rīgas Stradiņa Universitātes Eiropas studiju fakultātes Politikas zinātnes katedras asociēto  profesori, vēstures doktori Dainu Bleieri saruna par citiem šī perioda spilgtākajiem un nozīmīgākajiem notikumiem, tendencēm un personībām.

60. gadu zīmīgākie notikumi

1961. gadā leģendārā grupa "The Beatles" piedzīvoja savu pirmo uzstāšanos – tas notika 5. janvārī. Bet jau pēc trīs mēnešiem šajā pašā gadā kosmosā devās pirmais cilvēks. 1961. gada 12. aprīlī  kosmosā devās kosmosa kuģis "Vostok-1" un Padomju Savienības kosmonauts Jurijs Gagarins. "Vostok-1" veica Zemes aplidojumu un atgriezās uz zemes. Tajā pašā gadā augustā kosmosā devās otrais cilvēks - Germans Titovs. "Vostok-2" kosmosā pabija vairāk nekā diennakti un Zemi tas apriņķoja vairāk nekā 17 reizes.

1962. gadā ap Zemes orbītu lidojumā devās arī amerikāņu astronauti – Džons Glens, lidojot kosmosa kuģī "Mercury", kļuva par pirmo ASV pārstāvi Zemes orbītā. Kosmosā togad notika vēl citas īpašas lietas – pirmo reizi 403 gadu laikā Neptūns un Plutons atradās uz vienas līnijas ar Zemi.

1963. gadā  ASV kinoteātros parādījās  pirmās Džeimsa Bonda filmas. "Doktors NĒ" sevi pieteica ar leģendāro Šonu Koneriju galvenajā lomā. Kā zināms Džeimsa Bonda tēlu literatūrā jau 10 gadus agrāk izveidoja rakstnieks Ians Flemings.

1963. gadā kosmosa sacensība turpinājās un Valentīna Tereškova kļuva par pirmo sievieti, kas lidojusi kosmosā. Gadu vēlāk Ņujorkā paziņoja par nodomu celt slaveno Pasaules Tirdzniecības centru. Oficiāli pamatus celtnēm ielika 1966. gadā. Ziemeļu torni pabeidza 1970. gada decembrī, bet dienvidu  - gadu vēlāk.

1965. gads Apvienotajā karalistes vēsturē palicis kā gads, kad televīzijas kanālos tika aizliegta cigarešu reklāma. Bet 1966. gadā, kad Padomju Savienībā pie varas nāca Leonīds Brežņevs, Vatikāns paziņoja par aizliegto grāmatu saraksta atcelšanu, kas tika ieviests tālajā 16. gadsimtā.

Revolūciju veselības aprūpē radīja 1967. gads, kad Dienvidāfrikas Republikā veica pasaulē pirmo veiksmīgo sirds transplantāciju. To veica sirds ķirurgs Kristiāns Nētlings Barnards kopā ar 14 citiem cilvēkiem. Tiesa, pacients novājinātās imūnsistēmas dēļ ilgi nedzīvoja,  viņš nomira pēc astoņpadsmit dienām.

1969. gadā vārda vistiešākajā nozīmē skaļi sevi pasaulei pieteica virsskaņas pasažieru lidmašīna "Concorde", tā veica pirmo izmēģinājumu lidojumu. Pasažierus Apvienotās Karalistes un Francijas kopražojuma virsskaņas lidmašīna sāka pārvadāt tikai 1976. gadā.  Lidojot  uz pusi ātrāk par citām lidmašīnām, "Concorde" izmantoja aviokompānijas "British Airways" un "Air France", veicot regulārus lidojumus no Londonas un Parīzes uz Ņujorku un Vašingtonu.

Un, protams, kā gan šo desmitgadi nenoslēgt ar 1969. gada 21. jūliju, kad Apollo programmas ietvaros Neils Ārmstrongs un Bazs Oldrins kā pirmie cilvēki izkāpa uz Mēness virsmas.