Salīdzinot mūsdienas uz Zemes ar laiku Juras periodā, kad dabai piemita, var teikt, lielummānija, radot milzīgus dzīvniekus, mūsdienās viss šķiet izmēros sarucis. Iespējams, šis ievērojamais lielums un daudzveidība ir kalpojis par iemeslu tam, ka cilvēkus jau izsenis ir saistījuši dinozauri – viena no fascinējošākajām un noslēpumainākajām Zemes vēstures lappusēm un evolūcijas mīklām. Jauni pētījumi un atklājumi par dinozauriem ir itin bieži, bet ko zinām par šiem dzīvniekiem, to dzīvi un bojāeju, raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Latvijas Dabas muzeja vecākā paleontoloģe Ligita Lukševica.

Dinozauri ir atrasti visos kontinentos. Ir arī augumā pavisam mazi dinozauri. Vēl 18. gadsimtā nezināja, kas ir dinozauri, ka tie ir milzīgi rāpuļi, atrastos milzīgos kaulus piedēvēja mistiskām būtnēm.  19. gadsimta pirmajā pusē, kad dzima paleontoloģija, ir arī pirmie dinozauru kaulu atradumi.

Mūsdienās tuvākie radinieki dinozauriem ir krokodili un putni.

Latvijā gan dinozaura kauli nav atrasti.

Putni piemājas barotavās: dzeņi un dzilnas

Šajā nedēļas nogalē ikviens aicināts palūkoties savos dārzos un pagalmos un ziņot par putniem, kas manīti viesojamies barotavās. Taču, kādi ir barotavās visbiežāk sastopamie putni un ko tie ēd? Raidījumā iepazīstinām ar dažādām putnu grupām un šodien stāsts par dzeni mūsu dārzos un pagalmos. Stāsta ornitologs Viesturs Ķerus.

Arheologa dzīve un darbs

Kādi instrumenti nepieciešami arheologam ikdienas darbā un kā tie glabāti arheoloģiskie atradumi, stāsta Latvijas Nacionālā vēstures muzeja Arheoloģijas departamenta vadītājs Jānis Ciglis.