Pavasarī klajā nākusi Latvijas Botāniķu biedrības bijušās vadītājas Agneses Priedes grāmata „Ķemeru Nacionālā parka flora: vaskulārie augi”. Grāmata ir veltījums Ķemeru Nacionālā parka (ĶNP) 20 gadu jubilejai. Tas ir saistošs stāsts par šīs teritorijas augiem un veģetāciju, un visu, kas tos ietekmējis pēdējo pāris gadsimtu laikā, ainavas pārvērtībām un šo pārvērtību iemesliem, arī floras izpētes vēsturi un mazāk zināmo šīs teritorijas un tās aizsardzības vēsturi. Raidījumā Zināmais nezināmajā par augiem Ķemeru nacionālajā parkā stāsta botāniķe, ģeogrāfijas doktore Agnese Priede.

Izdevumu ilustrē krāsainas fotogrāfijas, nekad nepublicēti vai sen neredzēti vēsturiski attēli un kartes, kā arī grafiku un tabulu veidā apkopoti floras izpētes rezultāti. Tajā iekļauti arī īsi stāsti par raksturīgākajām augu sugām, kas papildināti ar augu attēliem. Taču vienlaikus grāmata ir nopietns zinātnisks izdevums, kas papildina zināšanas par Latvijas floru un augu sugu izplatību valstī. Floras saraksts un tajā iekļautā papildu informācija, kā arī sugu izplatības kartes ir pamats ilgtermiņa augu izplatības un vides pārmaiņu pētījumiem.Grāmatā publicēts ļoti apjomīgs vaskulāro augu saraksts – 969 sugas.

Vides risinājumu institūts pētīs Latvijas ārstniecības augus

Pašmāju pētnieki sākuši apzināt vairāku Latvijā sastopamu ārstniecības augu ģenētiskos resursus un salīdzināt tos ar ārstniecības augiem no ārzemēm. Jau raidījumā Pēcpusdiena izskanēja sižets, aicinot ziņot par baldriāna atradnēm Latvijā. Šis augs ir viens no pieciem, kuru padziļināti pēta Vides risinājumu institūts. Jau minētais ārstnieciskais baldriāns, ārstnieciskā kumelīte, kārvele, pienene un šaurlapu ehināceja – šie augi tiks vākti un stādīti Cēsu pusē Vides risinājumu institūta speciāli izveidotā laukā. Mērķis ir šos augus izpētīt un nākotnē piedāvāt audzēt lauksaimniekiem, lai ar laiku tos varētu izmantot farmācijas biznesā. Vairāk par ārstniecības augu izpēti un audzēšanu stāsta Vides risinājumu institūta vadošā pētniece Arta Kronberga.

 

Vēl raidījumā sižets rubrikā "Izgudrotāji un izgudrojumi" - marokānis Adnane Remmals un viņa ēteriskās eļļas.