Pasaule iet uz priekšu, ne mirkli neapstājoties pie vecā un nekavējoties pie tehnoloģijām, kuru vietā stājas ērtākas, ātrākas un lietderīgākas. To itin viegli varētu attiecināt uz bezpilotu tehnoloģijām. Bezpilotu lidaparāti, tostarp arī droni, piesaka savu uzvaras gājienu tehnoloģiju pasaulē. Izmantoti militāriem, zinātniskiem, civiliem un privātiem nolūkiem, šie aparāti strauji attīstās gan pasaulē, gan tepat Latvijā. Vienlaikus bažas rada drošība gaisa telpā un tiesiskums to izmantošanā privātos nolūkos. Raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Rīgas Tehniskās universitātes Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes Aeronautikas institūta pētniece Elīna Šarma. Pa tālruni sazināmies ar "Dronplan" pārstāvi Viktoru Bikovu.

Šī joma attīstās ģeometriskā progresijā, turklāt pareizāk būtu saukt visus bezpilotu lidaparātus par tālvadības gaisa kuģiem, visus, gan lielos, gan mazos, norāda Elīna Šarma.

Viedās ir pilsētas pasaulē un Latvijā

Viedās jeb gudrās pilsētās ir pilsētu attīstības veids uz kuru mērķē liela daļa mūsdienu pilsētu. Viedās pilsētas ir cilvēkiem ērtākas, drošākas, kā arī draudzīgākas videi. Ar Rūdolfu Krieviņu par viedajām pilsētām sarunājas Viedās pilsētas klastera pārstāvji, kā arī Rīgas Tehniskās Universitātes profesors Jurģis Poriņš.

Komunikāciju nodrošināšana pēc dabas katastrofas

Google uzņēmums ir saņēmis licenci no Federālās sakaru komisijas, lai izvietotu gaisa balonus, kas aprīkoti ar sakaru ierīcēm, Puertoriko un atsevišķās Virdžīnu salās, kas pēc postošās viesuļvētras palikuši informatīvā nošķirtībā no pasaules. Paredzams, ka Google varēs nodrošināt pilnu sakaru pārklājumu šajās teritorijās līdz pat nākamā gada 4.aprīlim. Ja viss noritēs pēc plāna, hēlija baloni nodrošinās ar 4G interneta sakariem vietējās pašvaldības un iedzīvotājus, lai viņi varētu sazināties ar tuviniekiem.

Pagaidām vēl nav zināms, cik šādu balonu tiks izvietoti un cik lielu daļu teritorijas tie spēs nodrošināt ar sakaru iespējām. Šī nebūt nebūs pirmā reize, kad Google izvieto balonus sakaru nodrošināšanai krīzes skartā teritorijā - līdz šim tas veiksmīgi ir darīts arī Peru, ko skāra pamatīgas lietavas, un tāpat šāds tehnoloģisks risinājums ir testēts jau arī Francijā, Brazīlijā, Jaunzēlandē, Indonēzijā un Šrilankā. Taču atšķirībā no šīm teritorijām, Puertoriko gadījums ir daudz sarežģītāks, jo tur nav iespējams nodrošināt sakarus sadarbībā ar vietējo telekomunikāciju operatoru, līdz ar to signāla pārraides process uz un no balona ir apgrūtināts.

Lai vai kā Google ir iecerējis darīt visu iespējamo, lai vismaz kaut kāda sadarbība ar vietējo telekomunikāciju nodrošinātāju būtu iespējama. Zināms, ka baloni atradīsies apmēram 20 km augstumā. Iepriekš, Peru gadījumā, baloni spēja nosūtīt 160 gigabaitu lielu datu apjomu laikā, kamēr šķērsoja Zviedrijas izmēra teritoriju. Tas bija pilnīgi pietiekami, lai nosūtītu un saņemtu aptuveni 30 miljonus watsapp ziņu un 2 miljonus e-pastu.

Pēc viesuļvētras Marija Puertoriko infrastruktūra ir tā sabojāta, ka vairāk nekā 75% mobilo telefonu torņu nav darbības režīmā un elektrība nav atjaunota teju 90% salas teritorijas. Situācija joprojām ir diezgan kritiska 3,5 miljoniem salas iedzīvotāju.

Vairāk par to visu varat lasīt interneta vietnē sciencealert.com.