Neparasts, aizraujošs darbs ar skatu nākotnē, taču vienlaikus nestabilitāte un nedrošība par profesionālajām gaitām - tā varētu raksturot jauno zinātnieku dzīvi Eiropā. Itin bieži dzirdēts, ka zinātnieki ir parasti cilvēki, kuri dara neparastu darbu… Diemžēl līdzās radošumam, aizrautībai un neparastu problēmu risināšanai, te jāmin arī nestabilitāte un nedrošība par savu karjeru un profesionālās izaugsmes iespējām. Šogad jūlijā Eiropas Savienības Konkurētspējas un zinātnes ministru neformālā sanāksmē tika pieņemta Bratislavas Jauno zinātnieku deklarācija. Tā mudina sniegt iespējas jaunajiem zinātniekiem pieradīt sevi pētniecībā, nodrošināt zinātnieka karjerai stabilitāti, mainīt pētniecības vidi un ieviest uzlabojumus pētnieciskā darba tiesiskajos un sociālajos aspektos. Ar kādām grūtībām saskaras jaunie zinātnieki Eiropā un arīdzan Latvijā, kas būtisks rakstīts deklarācija un kā tā var palīdzēt risināt jau gadiem ieilgušas problēmas zinātnē, skaidrojam raidījumā Zināmais nezināmajā sarunā ar Ievu Krūmiņa, Latvijas Jauno zinātnieku apvienības valdes priekšsēdētāju, un Jānis Jaško, Latvijas Augu aizsardzības pētniecības centra vadītāja vietnieks zinātniskajā darbā.

Deklarācija ietver četras sadaļas: iespēju došana dažiem cilvēkiem idejām, ilgtspējīgas skaidras karjeras iespējas jaunajiem zinātniekiem, pētniecības vide un darba un privātās dzīves līdzsvars.

 

Akadēmiskie tituli

Profesors, asociētais profesors, docents, korespondētājloceklis - un tā joprojām. Akadēmisko titulu ir visai daudz un nav pārsteigums, ka dažkārt tos lietojam nepareizi, nemaz nezinot to patieso nozīmi. Kā radušies akadēmiskie tituli, kā tos piešķir un kādus labumus tie sniedz, stāsta Latvijas Zinātņu akadēmijas prezidents Ojārs Spārītis un vēsturnieks, Latvijas Universitātes profesors Ilgvars Misāns.

 

Tibetas kultūras dienas

Nedēļas nogalē, 8. un 9. oktobrī, Rīgā notiks Tibetas kultūras dienas, ikvienam apmeklētājam būs iespēja piedalīties dažādās aktivitātēs, iepazīstot gan tibetiešu valodu, gan medicīnu senos un nemaz ne tiks senos laikos.  

Sestdien, 8. oktobrī, plkst. 13:00 Birojnīcā notiks Tibetas kultūras dienas atklāšana ar lektores Agitas Baltgalves, LU Āzijas studiju katedras asociētās profesores, lekciju “Tibetiešu valoda laikmetu spogulī” par tibetiešu valodu, tās izcelsmi, alfabētu, izrunu un apmācības iespējām mūsdienās. Plašāk par Tibetas kultūras dienu norisi raidījumā Zināmais nezinājamā stāsts Raimonds Gusarevs kurš ir aktīvi iesaistījies to organizēšanā.