Pēdējos mēnešos daudz runā, kā koronavīruss un tā izraisītā slimība Covid-19 ietekmē cilvēkus, kā tas mainās, inficē citus un iet bojā. Ir konstatēta arī vīrusa klātbūtne dzīvnieku organismos, raidījuma uzmanības lokā Covid-19 klātbūtne apkārtējā vidē.

Latvijas zinātnieki izstrādājuši metodi, kas palīdz noteikt koronavīrusa Covid-19 klātbūtni notekūdeņos un izplatību vidē. Ko tad var noteikt, kādu ainu atkāj pirmie dati un ko vēl par sabiedrību varam uzzināt, analizējot vielas, kas atrodamas notekūdeņos, skaidro Rīgas Tehniskās universitātes zinātņu prorektors Ūdens pētniecības zinātniskās laboratorijas vadītājs Tālis Juhna, Latvijas biomedicības pētījumu un studija centra vadošaia pētnieks Dāvis Frīdmanis un zinātniskā institūta "BIOR" vadītājs Aivars Bērziņš.

 

Bioekonomikas aktuālie jautājumi

Viens no lielākajiem izaicinājumiem pasaulē ir, kā apmierināt pieprasījumu pēc pārtikas, enerģijas un ūdens, bet tajā pašā laikā radīt pēc iespējas mazāku ietekmi uz apkārtējo vidi. Paredzams, ka arī nākotnē šis uzdevums nekļūs mazāk aktuāls un pieprasījums tikai pieaugs, taču labi zinām, ka dabas resursi nav neizsmeļami. Te talkā nāk bioekonomika - mērķtiecīga zinātnieku un uzņēmēju sadarbība, lai daudz prasmīgāk izmantotu dabas dotos krājumus un nenodarītu kaitējumu videi. Stāsta Vides risinājumu institūta direktore Inese Suija-Markova.