Mūsu Saules sistēma ir unikāla, jo tā ir vienīgā cilvēcei zināmā vieta kosmosā, kur ir planēta, kas nodrošina dzīvību. Taču tas nenozīmē, ka tā patiesi ir vienīgā. Pirmais uzdevums, lai atrastu mums zināmas dzīvības formas citviet kosmosā, ir - meklēt Zemei līdzīgas planētas. Par centieniem to darīt un to, kas šajā jomā ir jau paveikts raidījumā Zināmais nezināmajā stāsta Lundas universitātes profesors, astronoms Dainis Draviņš.

"No preses ziņojumiem var likties, ka ir atklātas planētas, kurām kādas īpašības līdzinās Zemei – kāda ir tikpat liela kā Zeme, kāda varbūt tikpat silta kā Zeme, kāda riņķo ap zvaigzni, kas līdzinās mūsu Saulei. Īstena Zemes līdziniece nav atklāta un tādu arī nav iespējams atklāt, jo mums nav zināšanu. Bet notiek meklējumi," skaidro Dainis Draviņš.

Par Zemei līdzīgu planētu meklējumiem stāsts arī šajā raidījumā Zināmais nezināmajā:

 

Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs pēc rekonstrukcijas

Ventspils Starptautiskais radioastronomijas centrs atrodas Irbenē, bijušajā Padomju armijas pilsētiņā, un šeit ir aplūkojamas, ka arī zinātniskiem pētījumiem izmantojamas divas antenas -  32 metru liela paraboliska antena, kas ir dižākā Ziemeļeiropā un astotā lielākā pasaulē, kā arī otra – 16 m liela antena. Kādiem nolūkiem tās kalpo šobrīd un ko  šajā centrā var aplūkot no PSRS laikiem stāsta Starptautiskajā radioastronomijas centra direktors Valdis Avotiņš